Rodzaje autolawet
Autolaweta różni się od lawety budową. Autolaweta to cały pojazd, który z tyłu posiada wmontowaną lawetę. Jest ona dużo stabilniejsza, a jazda z ciężkim ładunkiem jest prostsza i łatwiejsza w manewrowaniu. Lawetę można podłączyć do większości samochodów osobowych za pomocą haka.
Aby móc prowadzić autolawetę wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B, czyli na zwykły samochód osobowy do 3,5 tony. Jeśli całkowita masa pojazdu przekroczy 3500kg, należy posiadać uprawnienia kategorii C1. Przed wynajęciem autolawety warto sprawdzić, czy całkowita masa ładunku nie będzie przekraczać dozwolonego dla naszego prawa jazdy ciężaru.
Autolawety w zależności od modelu posiadają różną długość najazdu i maksymalne obciążenie. Zazwyczaj nie przekracza ona 5,3 metra długości i 2 metrów szerokości. Najczęściej waga samochodu, jaką może przewieźć autolaweta mieści się w przedziale 1500-2000kg. Pozwala to przewozić samochody różnej wielkości i masie.
Lawety mogą przewozić jeden samochód lub cały zespół pojazdów. Do wybory są lawety piętrowe lub dwupiętrowe. Niektóre wyposażone są w wyciągarki, co jest bardzo przydatne, jeśli uszkodzony samochód ma uszkodzony silnik lub zablokowane koła.
Autolawety służą najczęściej do holowania samochodów powypadkowych. Dużych dwupiętrowych lawet używają dealerzy samochodów, którzy transportują nowe pojazdy z produkcji do salonów firmowych. Często stosowane są też do przewozu samochodów zza granicy.
Autolawety służą do przewożenia samochodów osobowych, dostawczych, terenowych, motocykli oraz maszyn budowlanych. Posiadają ona solidne zabezpieczenia, które chronią pojazd przed uszkodzeniem i ześlizgnięciem się.
Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje autolawet:
-
- Platformy załadunkowe stałe – czyli te, gdzie laweta na stałe przymocowana jest do samochodu. Zazwyczaj służą do holowania jednego pojazdu
-
- Platformy załadunkowe piętrowe – można przewozić na nich kilka różnych samochodów i motocykli
-
- Platformy załadunkowe hydrauliczne – przydają się gdy holowany samochód uległ wcześniej wypadkowi i nie ma możliwości wjechania nim na platformę
-
- Platformy na przyczepie – montuje się je za pomocą haka do samochodów osobowych
Sprowadzanie aut z zagranicy
Osoby, które zawodowo zajmują się sprowadzaniem aut z zagranicy doskonale wiedzą, jak ważna jest autolaweta. Często sprowadza się samochody uszkodzone lub powypadkowe i nie ma możliwości przetransportowania go „na kołach”. Co ważne, naprawa będzie zdecydowanie dużo tańsza niż na przykład w Niemczech czy Francji. Dodatkowo przewożąc samochód na autolawecie nie ma konieczności wykupywania tablic rejestracyjnych i drogiego ubezpieczenia. A korzystając z lawety, która ma możliwość zabezpieczenia kilka pojazdów, można w ciągu jednej wycieczki przewieźć znaczą część samochodów, co pozwoli zaoszczędzić na paliwie i na czasie.
Często samochody przewożone spoza granicy nie mają ważnych przeglądów technicznych, co wydłuża czas transportu i zwiększa jego koszty. Nigdy też tak naprawdę nie wiemy w jakim stanie jest samochód, a przejechanie nim kilkuset kilometrów może być ryzykowne. Wiadomo, że właściciel będzie zapewniał nas, że samochód jest w pełni sprawny, ale tak robi każdy sprzedawca. Nie warto ufać takim zapewnieniom. Autolaweta bezpiecznie przetransportuje nowo kupiony samochód do kraju, gdzie spokojnie będzie można zabrać go do warsztatu i wtedy przekonać się czy samochód faktycznie jest w dobrym stanie.
Awaria na trasie - wynajem autolawet lublin
Jeśli zdarzy nam się wypadek lub awaria, która nie pozwala na dalszą jazdę można wypożyczyć autolawetę. Jest to szczególnie niezbędne, gdy samochód nie może być holowany w inny sposób, ponieważ ma zablokowane koła lub stłuczone światła. Jeśli awaria zdarzyła się daleko od domu, można wynająć autolawetę wraz z kierowcą, który dowiezie samochód do miejsca docelowego i nie ma wtedy konieczności samodzielnego zwracania autolawety. Dodatkowo, oprócz samochodu kierowca zabierze ciebie i twoich współpasażerów, co zdecydowanie ułatwi podróż do domu.
W przypadku każdej awarii warto wynająć autolawetę, ponieważ nawet po małej stłuczce, dalsza jazda samochodem może uszkodzić podzespoły i inne części samochodu. Zdarza się, że uszkodzenia są niewidoczne i wystarczy tylko mocniej skręcić kierownicę podczas jazdy, a zablokują się koła. Mogą też zablokować się hamulce lub wyciec różne płyny, które mogą doprowadzić do katastrofy. Nie warto ryzykować swojego zdrowia lub życia. Warto po każdej stłuczce przewieźć samochód autolawetą prosto do mechanika, aby ocenił stan techniczny pojazdu.
Może się też zdarzyć, że będąc na wakacjach lub na wyjeździe służbowym zgubisz kluczyki do samochodu. Zrobienie nowych może trochę potrwać, a wypożyczona autolaweta szybko zabierze ciebie i samochód do domu, gdzie zapewne czeka druga para kluczyków.
Artykuł Partnera