Z OSTATNIEJ CHWILI
Małopolscy policjanci szkolą ratowników medycznych / Uwaga! Będzie wiało! / Rekrutacja uzupełniająca do Przedszkola Sióstr Serafitek w Makowie Podhalańskim / Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa!
Dodano dnia 05.10.2016, 17:28
Powstanie opracowanie historyczne całej Gminy Zembrzyce!

W marcu informowaliśmy, że samorządowcy z Zembrzyc chcą aby dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Jagielońskiego, wraz ze swoim zespołem, zbadał dokładnie historię całej gminy i przygotował profesjonalne opracowanie na ten temat. Wszystkich zwolenników takiej monografii informujemy, że podpisano umowę!

- Macie historię złożoną, burzliwą, bogatą w materiały – powiedział Stanko do radnych zebranych na sesji Rady Gminy podczas sesji w marcu. Większość obecnego terenu gminy była to tzw. Ziemia Oświęcimska. Jednak dokładne granice i podział ulegały ciągłym zmianom i modyfikacji.
Za wyjątkiem Marcówki wszystkie wsie należały do Królestwa Polskiego, dlatego badane będą również dokumenty, które się zachowały z tego źródła.

- Chcemy oprzeć się na turystyce, która musi mieć jakieś swoje podwaliny, a tymi podwalinami musi być tez nasza historia – powiedział wójt Zembrzyc, Łukasz Palarski.

Do tej pory prace historyczne dotyczyły głównie samych Zembrzyc, a mniejsze miejscowości w gminie zostały w większości pominięte. One również mają ciekawą i skomplikowaną historię i to właśnie chcą pokazać w Zembrzycach. Ma to przyciągnąć turystów oraz pozwoli gminie zaplanować strategię rozwoju turystyki dla tego obszaru.

- Dane są sprzed prawie 500 lat. Król spisywał tych mieszkańców, aby wiedzieć jaki będzie wpływ z tych królewszczyzn. Takie spisy były prowadzone co 20 lat. Jest to ważne, bo pierwszy oficjalny spis ludności w Polsce był w 1921 r. Dlatego tak ważne są te wcześniejsze dokumenty. Wiemy ile dana osoba miała np. krów, koni – podkreślał dr Stanko.

Opracowanie będzie dotyczyło okresu do 1772 roku.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image