Z OSTATNIEJ CHWILI
Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa! / Edukacja zawodowa na pierwszym miejscu / Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmian
Dodano dnia 04.08.2016, 16:22
Wilki zaatakowały stado owiec w Zawoi

W miniony weekend doszło do ataku wilków na stado owiec. Takie ataki zdarzają się ostatnimi czasy częściej, jednak ofiarami padają tylko zwierzęta hodowlane nie pilnowane przez psy pasterskie lub nie odgrodzone „elektrycznym pastuchem”.

W miniony weekend w Zawoi Mosorne doszło do ataku wilków na stado owiec. Według wiedzy pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego, na terenie którego mogą zaobserwować je za pomocą fotopułapki., na tym terenie można mówić o dwóch przechodnich watahach liczących około 6 osobników każda. Pojawiają się one średnio dwa razy w miesiącu. Jednak tą metodą nie można z absolutną pewnością powiedzieć ile wilków jest faktycznie, ponieważ nie wszystkie musiały dać się sfotografować.

Zazwyczaj wilki można spotkać nocą, jednak coraz częściej słyszy się o osobnikach spotykanych w ciągu dnia lub we wczesnych godzinach porannych. Właśnie wcześnie rano wilka spotkał turysta w rejonie Krowiarek. Na Orawie dwukrotnie podeszły do stada owiec w ciągu dnia. Taka śmiałość wilków może również być spowodowana ich osłabieniem lub chorobą.

Pracownicy Parku w okresie sierpnia, września próbują policzyć młode za pomocą tzw. metody wycia. Młode wilki, niedoświadczone, bardzo często odpowiadają na takie zawołania dzięki czemu można stwierdzić ile jest ich w danym rejonie. Młode udało się zlokalizować w okolicy Jałowca jednak nie w samym BgPN.

Co powoduje, że wilki coraz śmielej wychodzą z ukrycia i atakują owce? Pracownicy Parku przyczyny dopatrują się w większej ilości owiec, które hoduje się na Mosornym, Krowiarkach czy Orawie.

Jeżeli wilk jest zdrowy to sam unika kontaktu z człowiekiem i nie podchodzi kiedy wyczuje ludzka obecność. Owce jednak są dla nich łatwą zdobyczą i służą często wilczym mamom jako element treningowy potomstwa.



foto. polskiwilk.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image