Gmina Zawoja, w partnerstwie z Muzeum – Orawskim Parkiem Etnograficznym w Zubrzycy Górnej oraz gminą Orawska Polhora ze Słowacji, przystąpiła do realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027 pn. „Tak krawiec kraje”.
Głównym celem projektu jest wzrost poziomu wykorzystania potencjału kultury poprzez propagowanie wiedzy o dawnym ubiorze i jego tworzeniu wśród mieszkańców gminy Jabłonka, Zawoja i Oravskiej Polhory, a tym samym ocalenie przed zapomnieniem dawnego stroju góralskiego będącego ważną częścią dziedzictwa kulturowego.
Pozostałe cele projektu to: prezentacja i popularyzacja tradycyjnego ubioru regionalnego, etapów jego tworzenia i zdobienia, zachowanie lokalnych zwyczajów charakterystycznych dla obszaru wokół Babiej Góry.
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej w ramach projektu zakupi 5 damskich i 5 męskich orawskich strojów ludowych. Będą one wystawione podczas realizacji projektu oraz w okresie jego trwałości. Ponadto strojom będzie można się przyjrzeć zarówno w detalu, jak i w szerszym kontekście kulturowym (na tle tradycyjnego budownictwa regionu) także poprzez wzornik – muzeum przygotuje profesjonalną dokumentację zdjęciową wraz z opisami do wzornika, który udostępniony będzie w formie cyfrowej (e-book – publikacja cyfrowa). Na koniec planuje się organizację pokazów mody babiogórskiej w Zawoi, Zubrzycy i Orawskiej Polhorze, publikację folderu i druk kalendarza ściennego oraz organizację wystaw u partnerów.
Cieszymy się, że tak spora grupa uczestników zgłosiła się, by razem z promować, a tym samym uchronić przed zapomnieniem dawny strój góralski, będący ważnym dziedzictwem kulturowym. Razem z pasjonatami, mistrzami rzemiosła organizujemy warsztaty haftu i tworzenia kierpcy. Nie możemy się doczekać, aby pokazać efekty tej zdolnej grupy podczas Babiogórskiego Pokazu Mody - informują władze gminy Zawoja. Dziękujemy partnerom projektu: Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz Gminie Oravska Polhora, a także wszystkim uczestnikom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w projekt by zachować te wyjątkowe umiejętności!
Źródło: UG Zawoja
