Dodano dnia 27.04.2018, 12:43
Perć Akademicka znów otwarta dla turystów!
Babiogórski Park Narodowy informuje iż szlak żółty - Perć Akademicka zostaje otwarta od 27 kwietnia.
Lubię to
Od dzisiaj miłośnicy Babiej Góry będą mogli znów korzystać z jednej z najbardziej malowniczych a jednocześnie najtrudniejszych tras prowadzących na szczyt Królowej Beskidów.
Perć Akademicka to pieszy szlak turystyczny w masywie Babiej Góry w Beskidach Zachodnich. Znakowany na żółto, prowadzi ze Skrętu Ratowników leżącego na Górnym Płaju, w niewielkiej odległości od schroniska na Markowych Szczawinach na szczyt Babiej Góry zwany Diablakiem. Szlak – mimo niewielkiej długości – jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. Wyznakowany został 11 czerwca 1925 roku przez Władysława Midowicza - polskiego geografa i meteorologa, działacza turystycznego i krajoznawczego. Aby ułatwić poruszanie się tym szlakiem turystów zamontowano na nim w miejscu o największych trudnościach łańcuchy i klamry, co czyni go de facto jedynym takim szlakiem w Beskidach.
Najtrudniejszym miejscem na szlaku jest ośmiometrowej wysokości pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób, na którą trzeba się wspiąć. Przejście to jest zabezpieczone łańcuchem i sześcioma klamrami. Znajduje się na wysokości około 1540 metrów nad poziomem morza.
Na oryginalnym drogowskazie z 1925 szlak nazywa się „Perć na Babią Górę”, używano też nazwy „Skalna Perć”. W przewodniku profesora Kazimierza Sosnowskiego szlak nazwany został „Percią Taternicką”.
Foto. pttkhts.hg.pl
Dodaj komentarz