Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 28.06.2024, 11:39
IV Biennale im. Antoniego Mazura - Konkurs Rzeźby Babiogórskiej.

Antoni Mazur to ludowy artysta z Zawoi Kaliny Dolnej. Zaczął rzeźbić już jako dziecko przy pasieniu krów. Jego pierwszymi pracami  były drewniane figurki do ruchomych szopek, z którymi jeszcze w czasach jego młodości chłopcy chodzili po kolędzie. Był utalentowanym rzeźbiarzem prymitywistą, twórcą ludowym tej miary co słynny Jędrzej Wawro z Gorzenia, Heródek (Karol Wójciak z Lipnicy Wielkiej na Orawie), Krynicki Nikifor.Jego rzeźby zachowały „czystą formę” dawnej ludowej sztuki, są naturalne, pełne treści i życia. Artystę „odkrył” Ottomar Pradel, kolekcjoner z Krakowa, który po II wojnie światowej przyjeżdżał do Zawoi na wczasy. Zbieracz ten przed śmiercią polecił Antoniego Mazura znajomemu z kolekcjonerskiej branży - Leszkowi Macakowi.

Konkurs obejmuje dziedzinę rękodzieła ludowego jaką jest rzeźba w drewnie z podziałem na dwie kategorie konkursowe: rzeźba pełna oraz płaskorzeźba. Organizatorem jest Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy w Zawoi.

Celem konkursu jest: zaktywizowanie rzeźbiarzy ludowych i twórców amatorów do dalszej działalności artystycznej, prezentacja dorobku amatorskiej twórczości rzeźbiarskiej regionu babiogórskiego, umożliwienie twórcom konfrontacji własnych dokonań i poszukiwań artystycznych, poszukiwanie młodych twórców i zachęcenie ich do kontynuowania tradycji ludowych oraz otoczenie ich opieką, udokumentowanie trwałości i ciągłości istnienia elementów kultury materialnej charakterystycznej dla ziemi babiogórskiej, pozyskanie do celów muzealnych rzeźby ludowej o znacznych walorach artystycznych oraz przybliżenie postaci wybitnego rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Zawoi - Antoniego Mazura.


Prace rzeźbiarskie powinny nawiązywać do regionu babiogórskiego, w roku 2024 temat konkursu toHałeczkowa Polana – legenda w rzeźbie”. Prace rzeźbiarskie zgłoszone na konkurs powinny nawiązywać do legend i podań babiogórskich, które stanowią ważny element folkloru słownego Górali Babiogórskich. Inspiracje stanowić mogą publikacje: „Legendy babiogórskie” Urszuli Janickiej – Krzywdy czy też „Księga Babiogórskich Opowieści” Katarzyny Ceklarz. Muszą świadomie nawiązywać do tradycji sztuki ludowej regionu pod względem formy, techniki wykonania, materiału oraz wzoru. Nie mogą być kopiami eksponatów muzealnych lub wyrobów wcześniej publikowanych w czasopismach popularnych.

Konkurs ma charakter otwarty. W konkursie może brać udział każdy dorosły twórca nieprofesjonalny, twórcy ludowi, amatorzy. Nie mogą brać udziału osoby posiadające wyższe wykształcenie plastyczne. Prace konkursowe należy dostarczyć na adres Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, Zawoja Centrum w terminie do 9 września 2024.


Dodatkowych informacji związane z konkursem udziela Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi, tel. 33 877 50 66 lub drogą mailową: bck@zawoja.pl oraz na stronie www.bck.zawoja.pl

 

 Regulamin do pobrania



 

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image