Babiogórski Park Narodowy, informując turystów przed wakacjami – co warto wiedzieć nim wyruszymy na Babią Górę, zwraca uwagę na najważniejsze kwestie, o których powinniśmy pamiętać odwiedzając Park.
Babiogórski Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych będących najważniejszymi elementami polskiego systemu ochrony przyrody. To ponad 60-letnia tradycja ochrony babiogórskiej przyrody o najwyższej wartości, to tereny w znacznej części udostępnione, na których ludzie mogą podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno i cieszyć się nim.
Wchodząc do każdego parku narodowego pamiętajcie, że jesteście w nim z wizytą, jesteście gośćmi otaczającej Was przyrody, którzy powinni dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszając się po wyznaczonych szlakach nie tylko przyczyniacie się do jej ochrony, lecz także zwiększacie własne bezpieczeństwo. Oznakowany szlak przeprowadzi Was bezpiecznie przez teren parku zapewniając, że nie zabłądzicie, a do tego pozwoli podziwiać piękno przyrody bez uszczerbku dla niej.
Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym między innymi z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt.
W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę Parku oraz ze względu na bezpieczeństwo turystów wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.
W parku narodowym nie można palić papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Co z ogniskiem? Trzeba pamiętać, że palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora Parku. Rozpalenie ogniska w przypadkowej lokalizacji może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne straty.
Przemierzając parkowe ostępy zachowujcie się naturalnie, ale nie hałasujcie. Być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi zwierzętami i możliwością ich podziwiania w naturalnym środowisku. Hałas tylko je zaniepokoi. Pamiętajcie jednak, żeby nie zbliżać się do napotkanych na szlakach zwierząt, nie „zaczepiać”, nie prowokować, nie karmić. Pamiętajcie również, by nie zabierać ze sobą do Parku psa, bez względu na jego wielkość i łagodność.
Przed wyprawą do naszego Parku zapiszcie niezbędne telefony do GOPR-u: 985 lub 601 100 300. Mogą przydać się na trasie wędrówki. Gdy ulegniecie wypadkowi lub ktoś napotkany na szlaku będzie potrzebował pomocy, dzwońcie na telefon alarmowy GOPR.
W trakcie spaceru możecie znaleźć wiele pięknie kwitnących roślin. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym zrywanie roślin (kwiaty, jagody itp.) i grzybów jest zabronione. Zamiast zrywać – fotografujcie! W celach amatorskich możemy robić to na szlakach bez przeszkód.