Dodano dnia 07.11.2017, 13:15
Babiogórski Park Narodowy z projektem "Edukacji dla pogranicza"
Przyroda jest najlepszą nauczycielką – takie motto przyświeca wszystkim pasjonatom oraz nauczycielom i edukatorom, którzy wiedzą jak z wiedzy otaczającej nas natury korzystać. W październiku Babiogórski Park Narodowy zorganizował warsztaty dla osób zajmujących się edukacją przyrodniczą i nauczycieli „Edukacja dla przyrody pogranicza”.
Lubię to
W Pensjonacie „Beskid” w Zawoi Wilcznej odbyły się warsztaty dla osób zajmujących się edukacją przyrodniczą i nauczycieli. Zajęcia podzielono na dwie bardzo istotne części. W pierwszej – teoretycznej, uczestnicy dzielili się ze sobą wiedzą i doświadczeniem oraz wysłuchali bardzo interesujących wykładów. Była to istotna część pozwalająca poznać specyfikę pracy zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie Babiej Góry. Wydawać by się mogło, że przyroda jest taka sama, jednak każda ze społeczności ma swoje indywidualne doświadczenia i kieruje się wiedzą zdobytą podczas pracy.
W drugiej części wszyscy sprawdzili teorię w praktyce. Oznacza to, że mogli spróbować swoich sił w terenie, uzyskując na bieżąco odpowiedzi na pojawiające się w trakcje zajęć pytania.
- Przede wszystkim na każde warsztaty przygotowuję aktywne formy i przede wszystkim staram się zaangażować wszystkich uczestników. Chodzi o to, że lepiej zapamiętamy jeśli coś zrobimy. To co ma być pokazane w tym projekcie to przyroda jako ta darmowa pomoc, bo ta przyroda daje nam nieograniczone możliwości – powiedziała nam przed warsztatami dr inż. Magdalena Frączek – wykładająca na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym, która osobiście poprowadziła zajęcia w Zawoi.
Projekt „Edukacja dla przyrody pogranicza” dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego nadrzędnym celem jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej osób zaangażowanych zarówno w edukację, jak i ochronę przyrody na obszarze pogranicza polsko-słowackiego. Przyczynia się również do zapewnienia wspólnej ochrony dziedzictwa przyrodniczego terenów polsko-słowackich, podkreślając ich wyjątkowość i atrakcyjność.
Dodaj komentarz