Z OSTATNIEJ CHWILI
Małopolscy policjanci szkolą ratowników medycznych / Uwaga! Będzie wiało! / Rekrutacja uzupełniająca do Przedszkola Sióstr Serafitek w Makowie Podhalańskim / Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa!
Dodano dnia 28.09.2017, 16:44
33 Babiogórska Jesień za nami!

W miniony weekend w Zawoi miało miejsce wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń dla miłośników regionu i folkloru – Babiogórska Jesień. Jak przystało na tą imprezę nie obyło się w pierwszy dzień bez deszczu, jednak atmosfera wśród publiczności była gorąca.

Tegoroczna Babiogórska Jesień w szczególny sposób nawiązywała przede wszystkim do życia i twórczości dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, którą pożegnaliśmy w 2015 roku. Odsłonięcie tablicy poświęconej tej najważniejszej dla naszego regionu etnografce, nadanie jej imienia Babiogórskiemu Centrum Kultury oraz sympozjum naukowe „Pro memoria Urszula Janicka – Krzywda. Życie niebanalne” otworzyło festiwal w piątek. dr Urszula Janicka – Krzywda pochodziła spod Babiej Góry, z Zawoi, gdzie do końca mieszkała. Była wybitną etnografką, folklorystką, dziennikarką.

Opublikowała około 1000 artykułów i kilkanaście książek. Podejmowała tematy kultury ludowej, obrzędów, magii, wierzeń, folkloru słownego, zbójnictwa karpackiego, tradycji pasterskich oraz przejawów religijności ludowej w tradycyjnej kulturze ludowej Górali Babiogórskich, Orawskich, Spiskich, Zagórzańskich i Pienińskich. Wieczorem organizatorzy zapraszają wszystkich na koncert poezji śpiewanej.

Zespoły z Ukrainy, Słowacji, Górale Podhalańscy, Pienińscy, twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego łuku „Karpat” – spotkanie, które dało nam możliwość pokazania obrazu kultury Górali Babiogórskich i naszego systemu wartości na międzykulturowym tle. Ważnym wydarzeniem był również jubileusz 25-lecia działalności zespołu Juzyna. Podczas koncertu zobaczyliśmy ile pokoleń już współpracuje i współpracowało z tą wyjątkową wizytówką Zawoi. Podczas całego weekendu można było spróbować również regionalnych potraw i kupić charakterystyczne dla tego regionu przedmioty i pamiątki, które najczęściej wykonywane były własnoręcznie przez osoby sprzedające je. Ten wyjątkowy weekend na długo pozostanie w naszej pamięci, a my już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję za rok.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image