Dodano dnia 05.11.2020, 09:58
Zmarł o. Czesław Efrem Bisaga
Wieczorem 3. listopada 2020 zmarł nasz Rodak o. Czesław Efrem Bisaga, urodzony 28. października 1935 roku w Suchej Beskidzkiej Syn Stefana i Julii Bisaga (z domu Hajdyła).
Lubię to
Wstąpił do zakonu Cystersów w Krakowie Mogile. Po odzyskaniu posiadłości przez Cystersów w Wąchocku należał do tego opactwa. Święcenia Kapłańskie otrzymał w 1974 roku. Przez parę lat pracował jako kapelan szpitala w Warszawie. Po czym wyjechał do Austrii, gdzie prowadził opiekę duszpasterską nad parafiami w archidiecezji wiedeńskiej.
Po upadku systemu komunistycznego Papież Jan Paweł II wezwał zakony i zgromadzenia zakonne, aby w miarę możliwości wróciły na swoje dawne placówki zakonne na terenach wschodnich.
Tak pisał w artykule Niedziela 15 /2004: Z perspektywy lat (pracuję tu od 1994 r.) widzę, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, przed jak wielkim zadaniem stajemy, podejmując się głoszenia Słowa Bożego w tak ciężkich warunkach, w strefie czarnobylskiej, skażonej promieniotwórczo. Przydzielono mi dwa rejony duszpasterskie: kalinkowicki i pietrykowski, w których po świątyniach nie zostało ani śladu. Po trzech miesiącach gościnnego pobytu na Kimbarówce (Mozyrz) przeniosłem się do bloku dla czarnobylców w Kalinkowiczach. W mieszkaniu parafianina Mikołaja Malinowskiego została zarejestrowana parafia pw. Trójcy Przenajświętszej. Rozpoczynając tę posługę, odprawiłem 30 Mszy św. za dusze w czyśćcu cierpiące i z różańcem w ręku przystąpiłem do dzieła. Dla wszystkich parafii zakupiliśmy domki, w których sprawowaliśmy służbę Bożą.
Po czasie spędzonym ( ok. 12 lat) w Austrii udał się na Białoruś, gdzie wybudował 4 kościoły. Na koniec października 2000 r. stały już pod dachem cztery świątynie! Jak wspominał nasz drogi Wujek.
- 1. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Kalinkowiczach został zbudowany w latach 1997-2001 i konsekrowany 9 czerwca 2001 r. przez kard. Kazimierza Świątka - metropolitę mińsko-mohylewskiego i administratora apostolskiego diecezji pińskiej.
- 2. Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Pietrykowie został zbudowany w latach 1999-2001 i konsekrowany, także przez kard. Świątka, 13 października 2001 r.
- 3. Kościół pw. Świętej Rodziny w Bryniowie, w rejonie pietrykowskim, został zbudowany w latach 1999-2002 i konsekrowany przez biskupa pomocniczego diecezji pińskiej Kazimierza Wielikosielca 9 listopada 2002 r.
- 4. Kościół pw. św. Augustyna w Kapotkiewiczach, w rejonie pietrykowskim, został zbudowany w latach 1998-2003 i konsekrowany przez bp. Kazimierza Wielikosielca 21 czerwca 2003 r.
Po czasie spędzonym na Białorusi ( ok. 12 lat).W 2006 powrócił do Polski i przebywał w filii w Winnikach oraz w filii Sulejów opactwa Wąchock. Trochę był „Niespokojny duchem”. Czas w Polsce wydawał mu za mało wymagający i udał się z misją na Ukrainę, gdzie 27. lutego 2011r. został mianowany proboszczem Artemiuszu i Słowiańsku obwód Doniecki. Wspominał, ze koło plebanii w Słowiańsku jeździły wozy bojowe separatystów ale jego osoby nie atakowali.
W 2019 na stałe powrócił do Polski i osiadł w Sulejowie, gdzie sprawował sakramenty przede wszystkim Eucharystię i sakrament Pokuty. Powołany do wieczności 3. listopada 2020 o godz. 21.20.
Rodzina
źródło: Parafia suska
Rodzina
źródło: Parafia suska
Dodaj komentarz