Z OSTATNIEJ CHWILI
Stacja w Makowie pozbawiona połączeń dalekobieżnych? Jest stanowisko Rzecznika - czytaj na powiatsuski24.pl / W Suchej Beskidzkiej powstanie rondo? - czytaj na powiatsuski24.pl / Zderzenie pojazdów w Łętowni. - czytaj na powiatsuski24.pl
Dodano dnia 04.08.2020, 07:33
Zmarł Marian Bucała
W wieku 83-lat zmarł suski rzeźbiarz, bajarz, gawędziarz, twórca ludowy – Marian Bucała. Był zaliczany do czołowych artystów Ziemi Suskiej. Zafascynowany regionem oraz jego tradycyjną kulturą i sztuką ludową oraz twórczością beskidzkiego świątkarza Jędrzeja Wowry.
Marian Bucała od najmłodszych lat obserwował przyrodę i strugał rzeźby z korzeni i patyków. Potem jako dorosły człowiek, w wolnych chwilach zajmował się rzeźbiarstwem. Tworzone przez niego rzeźby, głównie w drewnie brzozowym wyróżniają się charakterystyczną stylizacją, wynikającą przed wszystkim z właściwości drewna tj. jego naturalnych deformacji. Nazwę „bucałki” przybrały od nazwiska suskiego artysty, który stworzył własną i niepowtarzalną formę artystycznej wypowiedzi, inspirowaną naturą oraz własnymi życiowymi doświadczeniami i przeżyciami. Dla utrwalenia i popularyzowania dziedzictwa kulturowego miasta Sucha Beskidzka oraz regionu pisał również opowiadania w języku gwarowym, uwzględniającym dawną "gwarę" Suchej oraz ginące tradycje regionalne. W ten sposób chciał„ocalić od zapomnienia” wartość lokalnego języka, który na przestrzeni dziejów utracił swoje oryginalne brzmienie.

Jego prace podziwiać można w wielu polskich muzeach, a nawet w Stanach Zjednoczonych. W dorobku artysty są również tablice i pomniki pamiątkowe z rzeźbami figuralnymi, w naszym mieście możemy je obserwować m.in. przed budynkiem PTTK "Oddział Ziemi Babiogórskiej" czy przy Szpitalu Rejonowym, które naturalnie wrosły w krajobraz kulturowy Suchej Beskidzkiej.

Za zasługi dla kultury Marian Bucała wczerwcu 2017 r. został uhonorowany nagrodą Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury KAMENĄ w kategorii TWÓRCA KULTURY, a w grudniu 2017 r. Laurem Babiogórskim stopnia szczególnego za utrwalanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego Suchej Beskidzkiej i regionu.

źródło: UM Sucha Beskidzka

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image