Z OSTATNIEJ CHWILI
Kawa z Powiatem - Joanna Stypuła. Wójt Gminy Zembrzyce - czytaj na powiatsuski24.pl / JRG Sucha Beskidzka realizuje trzydniowy projekt szkolenia na obiektach w powiecie suskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Magdalena Biejat - Kandydatka na Prezydenta pojawi się w Makowie Podhalańskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Jeszcze dłuższy Valvoline Rajd Małopolski – trwają przygotowania do piątej edycji! - czytaj na powiatsuski24.pl / Prowadził samochód. Jak się okazało - nie miał uprawnień - czytaj na powiatsuski24.pl / Miliony z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla powiatu suskiego. Wojewoda przedstawił wyniki naboru na 2025 rok - czytaj na powiatsuski24.pl / Areszt tymczasowy dla 26-latka, który zaatakował nożem 72-latkę - czytaj na powiatsuski24.pl / Trening czyni mistrza – za nami pierwsze spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 2025 roku - czytaj na powiatsuski24.pl / Rozpoczynają się nabory na wsparcie firm działających oraz planujących otwarcie na Podbabiogórzu - czytaj na powiatsuski24.pl / Zagrali dla dzieci z Domu Dziecka z Łętowni. Zebrali rekordową kwotę! - czytaj na powiatsuski24.pl
Dodano dnia 22.01.2025, 16:30
Wspomnienie Stefanii Kubasiak z Suchej (Beskidzkiej).

Poznajcie Stefanię Kubasiak, która urodziła się 21 stycznia 1897 roku w Suchej. Z zawodu pomoc domowa. Do piekła zgotowanego przez niemieckich oprawców trafiła 19 stycznia 1943 roku.


11 stycznia 1943 roku Reichsführer SS, pod pretekstem walki z nasilającą się na terenie Generalnego Gubernatorstwa działalnością sabotażową i partyzancką, wydał szefowi Gestapo SS-Gruppenführerowi Heinrichowi Müllerowi rozkaz przeprowadzenia masowych aresztowań ludzi podejrzanych o udział w ruchu oporu, a wywodzących się głównie z proletariatu miejskiego i wiejskiego, i wywiezienia ich do obozów koncentracyjnych. W wyniku tych aresztowań, z przepełnionych więzień dystryktu krakowskiego zaczęły napływać do KL Auschwitz duże transporty mężczyzn i kobiet.
19 stycznia 1943 roku przywieziono do KL Auschwitz transport 403 więźniarek z krakowskich więzień. Oznaczono je w obozie numerami od 29625 do 30027.(…)”
-
Księgi Pamięci, Transporty Polaków do KL Auschwitz z Krakowa i innych miejscowości Polski południowej 1940-1944, Warszawa-Oświęcim 2002, t. I-V
-
      W transporcie tym znajdowały się również inne kobiety z pobliskich okolic. Stefania Kubasiak stała się od tamtego czasu numerem 29799. Zginęła 5 maja 1943 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, kilka miesięcy po swym przybyciu.
-
Cześć Jej pamięci!

W artykule jest informacja, iż Stefania Kubasiak pochodzi z Suchej. Jest to podyktowane faktem, iż drugi człon - "Beskidzka" dodano oficjalnie dopiero w 1964 r.





Przygotował: Sebastian Śmietana.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image