Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 17.04.2023, 15:23
Walery Goetel osobowością nauki i Suchej Beskidzkiej
14 kwietnia odbył się finisaż wystawy czasowej „W poszukiwaniu piękna przyrody. Podróże Walerego Goetla i Piotra Chrząstowskiego”, którą przez blisko rok można było oglądać w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej. Z tej okazji miejska instytucja kultury wraz z Fundacją dla AGH przygotowały w Zamku Suskim konferencję naukową „Góry: podróże, badania, interpretacje. Prof. Walery Goetel – osobowość nauki i Suchej Beskidzkiej”.
Pochodzący z Suchej Beskidzkiej Walery Goetel to jedna z największych polskich osobowości świata nauki, prężnie działająca zarówno na tym polu, jak i społecznym. Był wybitnym geologiem oraz paleontologiem, a jego miłośnik Tatr i kultury góralskiej członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego oraz redaktorem naczelnym rocznika „Wierchy”. Profesor, jako prodziekan, a następnie dziekan, oraz rektor związany był z Wydziałem Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od czerwca ubiegłego roku w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej można było oglądać wystawę przygotowaną w ramach obchodów Roku prof. Walerego Goetla w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Przedstawiała liczne pamiątki i artefakty przywiezione przez profesora z wypraw do Afryki i Azji oraz wykonane podczas tych ekspedycji fotografie oraz współczesne zdjęcia autorstwa Piotra Chrząstowskiego, który wzorem dziadka jest z zamiłowania podróżnikiem. Dzięki temu ekspozycja stanowiła swoiste zestawienie lat dwudziestych ubiegłego wieku z czasami dzisiejszymi.

W dniu 134 urodzin Walerego Goetla nastąpił finisaż wystawy, a wydarzenie uświetniła konferencja naukowa „Góry: podróże, badania, interpretacje. Prof. Walery Goetel – osobowość nauki i Suchej Beskidzkiej”, nad którą patronat honorowy objęli Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr. hab. inż. Jerzy Lis oraz Starosta Suski Józef Bałos. Wśród zaproszonych gości był Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér oraz delegacja Akademii Górniczo-Hutniczej z dr inż. Jerzym Kickim na czele, który w wygłoszonym referacie przybliżył inicjatywy i przedsięwzięcia podjęte w ramach obchodów roku Walerego Goetla. Wśród nich było między innymi wykonanie na jednym z akademików na miasteczku studenckim w Krakowie dużego muralu upamiętniającego tę wybitną osobowość świata nauki. Dr. Wiesław Wójcik, długoletni redaktor naczelny „Wierchów” omówił działalność Walerego Goetla na łamach tego rocznika, a dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego opowiedział jak urzeczywistniła się idea ochrony przyrody ponad granicami państw.  Niezwykle ciekawy wykład wygłosił również prof. dr. hab. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a poświecił go tematyce prac związanych z badaniem najstarszego osadnictwa na Orawie, Podhalu i w Pieninach. Natomiast dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzej Peć wygłosił wykład „Suskie zainteresowania górami od Aleksandra Branickiego do Muzeum Suchej Beskidzkiej” oraz w imieniu nieobecnego prof. dr hab. Tadeusza Palecznego z Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego odczytał prelekcję „Eko-kulturowe podłoże Podbabiogórza”. Konferencję swoją osobą zaszczyciła także Jadwiga Chrząstowska, wnuczka Walerego Goetla, przybliżając fragment pierwszej części pamiętnika swojego dziadka. Niestety kolejne nie zdążyły powstać z uwagi na śmierć profesora. Na zakończenie konferencji naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociołek opowiedział o pracach zmierzających do upamiętnienia osoby Walerego Goetla poprzez wykonanie na jego cześć pomnika. Zostanie on usytuowany przy budynku Zespołu Szkół na ul. Kościelnej, którego patronem jest właśnie pochodzący z Suchej Beskidzkiej wybitny naukowiec.
 
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zwiedzenia wystawy czasowej „Suskie zainteresowania górami”. Na eskpozycji zaprezentowano wybrane zabytki, artefakty, publikacje, dokumenty laski podróżne/górskie z blaszkami/nabijkami z pierwszej połowy XX w.,  mapy, wybrane numery  „Wierchów”, „Taternika” i „Ludu” ze zbiorów Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej oraz lokalnych kolekcjonerów, związane z tematyką górską (m. in. protokoły Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Dyplom Towarzystwa Tatrzańskiego potwierdzający przyjęcie Aleksandra Branickiego w poczet członków dożywotnich) oraz działalnością wybitnych członków Towarzystwa Tatrzańskiego pochodzących z Suchej Beskidzkiej: prof. Walerego Goetla, Ferdynanda Goetla (brat Walerego) i ks. Jana Humpoli.  Niezwykle ciekawym, a zarazem unikalnym eksponatem jest neolityczny wiór wykonany z piaskowca kwarcytowego znaleziony przypadkowo w trakcie wycieczki na Babią Górę na Przełęczy Brona.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image