Z OSTATNIEJ CHWILI
Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie 2025 / Jadwiga i Kinga wydrążą tunele kolejowe / Emocje na spotkaniu z Karolem Nawrockim w Suchej Beskidzkiej - zobacz film / Na podwójnym gazie wiózł odpady. Szybka reakcja świadka / MaratonMTB Stryszawa 2025 / Sucha Beskidzka - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektronicznych
Dodano dnia 21.03.2025, 11:02
W placówce Lidl w Suchej Beskidzkiej pojawił się butelkomat.
Rocznie na polski rynek wprowadzanych jest 220 tys. ton butelek PET. 37,4 proc. z nich zostaje poddanych recyklingowi. Pozostałe opakowania leżą w rowach, na chodnikach i składowiskach śmieci. Automaty na butelki zwiększają liczbę recyklingowanych plastikowych butelek i czystość przestrzeni publicznej.

Butelkomaty w sieci Lidl pojawiły się od 1 marca we wszystkich sklepach stacjonarnych. 

W placówce Lidl w Suchej Beskidzkiej również stanął butelkomat, do którego można zwrócić puszki oraz plastikowe butelki. 

Jakie butelki oraz puszki można oddawać?

Są to oczywiście butelki pet o pojemności do 3 l i/lub PUSZKI o pojemności do 1 l nieuszkodzone, całkowicie opróżnione, po napojach alkoholowych i bezalkoholowych, po wodach i sokach z etykietą producenta. Butelka nie może być zgnieciona, ani mieć uszkodzonej etykiety producenta. Wyłączeniem są objęte butelki po produktach mlecznych, takich jak mleko, kefir, jogurt oraz po olejach. Podobnie sprawa ma się z puszkami. Automat przyjmuje puszki do 1 litra wykonane z aluminium również z wyłączeniem puszek po produktach mlecznych i olejach. 


Butelkomat działa w ten sposób, że bezpośrednio po oddaniu butelki lub puszki wydaje kupon rabatowy do zrealizowania w tym sklepie, w którym uzyskało się kupon. 




W 2025 roku zaczął obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy uchwalonej w lipcu 2023 roku. Wprowadzone zmiany mają na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. 

System kaucyjny to krok w stronę bardziej zrównoważonego zarządzania odpadami w Polsce. Dzięki niemu możliwa będzie intensyfikacja recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów.




Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image