Dodano dnia 26.09.2018, 09:44
W 100 minut na stulecie odzyskania niepodległości
W minioną niedzielę w zamkowej scenerii suskiego zamku odbył się wyjątkowy koncert uświetniający 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas wydarzenia można było usłyszeć piękne pieśni patriotyczne, między innymi „Biały Krzyż” w wykonaniu samego Bogusława Morki.
Lubię to
W miniony weekend w niecodzienny sposób rozpoczęto coroczny cykl koncertów w ramach Dni Muzyki na Zamku. Mimo, iż była to 22 edycja tego wydarzenia, to tegoroczny jubileusz sprawił, że podczas pierwszego z koncertów na suskiej scenie gościliśmy samego Bogusława Morkę – jednego z najznamienitszych polskich tenorów oraz Agnieszkę Kozłowską i i Artura Jandę. Artystom towarzyszyła Orkiestra Kameralna Alla Vienna.
Repertuar koncertu stanowił wiązankę najpiękniejszych pieśni patriotycznych, opisujących wydarzenia związane z walką o niepodległość Polski, przeplecioną współczesnymi kompozycjami o tematyce patriotycznej. Utwory te znalazły się na najnowszej płycie Bogusława Morki zatytułowanej "Krzyż i Orzeł" i wydanej przez Polskie Radio Jedynka w związku z uroczystymi obchodami 100-lecia Państwa Polskiego.
Nie przypadkowo koncert został zorganizowany na terenie zamku w Suchej Beskidzkiej. To tu przed stu laty składali przysięgę polscy legioniści, stąd wyruszyli walczyć o wolność Ojczyzny. W niedzielne popołudnie mieszkańcy i goście licznie zgromadzili się w parku zamkowym, mimo chłodnej aury i wzięli udział w tak wyjątkowych obchodach naszego wspólnego święta.
Nie jest to jednak ostatnie wydarzenie w ramach XXII Dni Muzyki Na Zamku.
30 września w Sali Rycerskiej zamku suskiego odbędzie się wyjątkowe widowisko muzyczno – multimedialne „Rozkwitały pąki białych róż...”, w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej, młodzieżowego Ogniska Muzycznego „Allegro”, Miejskiego Chóru „Jasień” oraz Zespołu Muzyki Dawnej, które stanowi swoiste połączenie wykonywanych na żywo utworów, tworzących kanon polskiej muzyki patriotycznej z prezentacją kontekstów regionalnych i udokumentowanych śladów działań na rzecz odzyskania niepodległości Polski w rejonie Suchej Beskidzkiej i okolic.
Wydarzenia organizowane w ramach XXII Dni Muzyki na Zamku pod hasłem „Sucha Beskidzka 1918 – 2018: Drogi do Niepodległości” zostały dofinansowane przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka oraz ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Dodaj komentarz