Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.12.2023, 15:18
Tydzień Czystego Powietrza w Suchej Beskidzkiej.
Samorząd Suchej Beskidzkiej od lat podejmuje liczne działania mające przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Są to zarówno przedsięwzięcia inwestycyjne, jak i akcje edukacyjne. Promowaniu wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych służyły spektakle teatralne i warsztaty, które odbyły się w ramach Tygodnia Czystego Powietrza.

O tym, że powietrze nie zna granic administracyjnych, a zanieczyszczenia wytworzone w jednym miejscu mogą przemieszczać się na bardzo duże odległości, niejednokrotnie pokonując granice miast, państw a nawet kontynentów wiedzą już wszyscy. Na globalny charakter zanieczyszczeń powietrza wskazuje także ich udział w zachodzących obecnie zmianach klimatu. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje spalanie węgla za jeden z głównych czynników prowadzących do zmian klimatycznych. Jednym z zadań Celu Zrównoważonego Rozwoju jest zapewnienie dobrego zdrowia i jakości życia poprzez znaczące obniżenie do 2030 roku liczby zgonów i chorób powodowanych przez niebezpieczne substancje chemiczne oraz zanieczyszczenie i skażenie powietrza, wody i gleby. W Polsce od kilkunastu lat 14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. Ponadto w tym roku po raz czwarty obchodziliśmy również Europejski Dzień Czystego Powietrza.

Tegoroczny Dzień Czystego Powietrza w naszym mieście miał znacznie szerszą formułę, przekształcając się w Tydzień Czystego Powietrza. Z inicjatywy samorządu i Ekodoradcy w Centrum Kultury i Filmu aktorzy Krakowskiego Biura Promocji Kultury wystawili dwa spektakle ekologiczne. Dla dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego i trzech najmłodszych klas szkół podstawowych działających na terenie miasta przygotowali przedstawienie „Niezwykłe przygody Eko-Skrzatów”, opowieść o przygodach trzech uroczych skrzatów, które pragną wskazać młodym widzom drogę do dbania o naszą planetę. Tematyka przedstawienia dotykała istotnych tematów, takich jak segregacja odpadów, smog, zanieczyszczenie lasów i wód. Dla uczniów z klas IV-VIII artyści wystawili spektakl przygodowy „Eko-Detektywi: Zagadka Zanieczyszczonego Miasta”, przypominający młodzieży jakie są skutki zanieczyszczeń i jakie działania mogą być podjęte, aby je zmniejszyć. Przedstawienie pokazało, że każda osoba może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez proste, codzienne wybory, ale kluczowa jest współpraca i zaangażowanie lokalnej społeczności.

Przez cały okres trwania Tygodnia Czystego Powietrza (13 – 19 listopada) dzieci i młodzież zapoznawały się z tematyką antysmogową w swoich szkołach i przedszkolu. W Szkole Podstawowej nr 1, na lekcjach wychowawczych, uczniowie oglądali filmy edukacyjne przybliżające problem zanieczyszczonego powietrza, a następnie wykonywali zadania, quizy i ćwiczenia związane z zagadnieniami ekologicznymi przekazane im przez ekodoradcę. Właściwe postawy utrwalano korzystając z materiałów zamieszczonych na dedykowanych platformach edukacyjnych. Na lekcjach dyskutowano również jak można zmniejszyć emisję smogu, czym on jest, jak powstaje oraz jak wpływa na nasze zdrowie. Ponadto sprawdzano stan powietrza na szkolnym wyświetlaczu na zewnątrz i wewnątrz szkoły. Na lekcjach przeprowadzono kilka eksperymentów m.in. za pomocą odkurzacza sprawdzono zawartość pyłów w powietrzu.

Podobnie, jak w Szkole Podstawowej nr 1, tak w Szkole Podstawowej nr 2 i jej Filii podczas godzin wychowawczych i innych lekcji uczniowie realizowali zajęcia według scenariuszy ze strony https://smog.edu.pl, skierowanych do uczniów w poszczególnych przedziałach wiekowych. Dzieci i młodzież bardzo chętnie wypełniali karty pracy, utrwalając posiadaną wiedzę i zdobywając nowe wiadomości. Ponadto uczniowie Filii wykonali prace plastyczne pod hasłem „Nie pal śmieci".

Zajęcia dotyczące jakości powietrza pod hasłem „Czyste powietrze wokół nas” odbyły się natomiast w Miejskim Przedszkolu Samorządowym i wzięły w nich udział dzieci w wieku 4-6 lat. Dowiedziały się czym nie wolno palić w piecach, co zanieczyszcza powietrze oraz jak dbać o jego jakość. Przedszkolaki wraz z wychowawcami wybrały się też na spacer ulicami miasta, aby zaobserwować skąd wydobywa się dym. Dzieci uważnie rozglądały się i żywo reagowały na każde zauważone źródło zanieczyszczenia powietrza. Po powrocie ze spaceru, każde dziecko miało pokolorować wybrany przez siebie obrazek dotyczący szkodliwości smogu. Wychowawcy odbyli przy tym z podopiecznymi pogadankę na temat jak każdy z nas powinien dbać o czystość powietrza. Na koniec zajęć wspólnie z dziećmi wykonali plakat „Dbamy o czyste powietrze”.




źródło/zdjęcia: UM Sucha Beskidzka.
Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj (kliknij w logo):

malopolskainfo24.pl
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image