W ciągu minionych pięćdziesięciu lat bardzo dużo się zmieniło – ustrój państwowy, metody nauczania, rozwinęła się technika i wzrosły wymagania społeczeństwa wobec szkół. Wszystkie te zmiany wspominano w piątek podczas jubileuszu 50-lecia istnienia Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej.
Uroczystości rozpoczęto od Mszy Świętej, w której wzięli udział pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice oraz samorządowcy i zaproszeni goście. Podczas późniejszego apelu nie zabrakło wspomnień o zmieniającej się suskiej jedynce, jej dyrektorach i nauczycielach, absolwentach i trudnościach z jakimi musieli sobie poradzić zarządzający szkołą. Wręczono również podziękowania samorządowcom, firmom i instytucjom za pomoc szkole w organizacji różnego typu wydarzeń.
Uczniowie z tej okazji przygotowali krótkie prezentacje, pokazujące codzienność w szkole oraz przedstawili zapisy z kronik placówki. Można było również zajrzeć do starych kronik szkolnych. Wiele osób odnalazło tam swoje zdjęcia i swoich dawnych kolegów z klasy.
Po części oficjalnej dokonano uroczystego pasowania pierwszoklasistów, a następnie zaproszono gości na koncert zorganizowany we współpracy ze Szkołą Muzyczną.
Na sam koniec, do późnych godzin popołudniowych uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci wspólnie śpiewali znane piosenki podczas karaoke.
Szkoła powstała w ramach „tysiąclatek”, czyli akcji społecznej „tysiąc szkół na tysiąc lat istnienia państwa polskiego”. Ponad pół wieku temu, w ciągu kilku lat, powstało ich w Polsce prawie 1500.
Przed II wojną światową Polska miała 34 miliony mieszkańców. Po wojnie niecałe 24 miliony. Od 1948 do 1959 roku każdego roku rodzi się ponad 700 tysięcy dzieci. Takie wskaźniki osiągniemy później jeszcze tylko raz - w latach 1982-1984. Dzieci z tych pierwszych powojennych roczników idą do szkoły w latach 1952-53. W jednej klasie uczyło się wtedy nawet do 70 uczniów! Dlatego niezbędne stało się wybudowanie nowej dużej placówki, która pomieści wszystkie dzieci i pozwoli na w miarę komfortowe nauczanie.
Hasło do budowy szkół rzucił Władysław Gomułka
- Uczcijmy ten jubileusz naszej państwowości przez zbudowanie na pożytek młodemu pokoleniu tysiąca szkół! – mówił podczas narady partyjnej I sekretarz PZPR 24 września 1958 roku.
Burmistrz Suchej Beskidzkiej – Stanisław Lichosyt podczas przemówienia wspominał czasy rozbudowy placówki i unowocześniania jej po 2000 roku.
W 2004 roku nastąpiło nadanie szkole imienia Jana Pawła II. Poświęceń dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski, Metropolita Krakowski. 2008 roku odbyła się kolejna historyczna dla życia szkoły uroczystość nadania sztandaru. W budynku Zespołu szkół burmistrz Stanisław Lichosyt uroczyście przekazał sztandar ówczesnemu dyrektorowi Piotrowi Kubieńcowi.