Po raz kolejny zostaje potwierdzone, że Sucha Beskidzka stwarza bardzo dobre warunki do życia i inwestowania utrzymując przy tym wysokie tempo rozwoju. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzone przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji oraz Urząd Statystyczny w Krakowie w opracowanym i opublikowanym przez nich kilka dni temu Rankingu Gmin Małopolski. Sucha Beskidzka została sklasyfikowana na wysokiej 6 pozycji w całej Małopolsce.
Wyniki Rankingu oparte są o niezależne dane statystyki publicznej zebrane przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Klasyfikacja odbywa się więc bez żadnego udziału samorządów. Ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Małopolskiego (tj. 179 gmin) z wyłączeniem miast na prawach powiatu : Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Celem Rankingu jest wyłonienie i promowanie małopolskich gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, prezentacja jakości życia Małopolan, a tym samym ocena skuteczności działania władz lokalnych.
Badania oparto na twardych danych. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Lista wskaźników, których wartości mierzone są na poziomie gminy, służących do obliczenia syntetycznego wskaźnika rankingowego, obejmuje:
1. Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca
2. Średnioroczne wydatki inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca
3. Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin
4. Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca
5. Ilość pozyskanych środków z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi, na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca
6. Liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności
7. Wyniki egzaminu gimnazjalnego – średni wynik w procentach.
8. Odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat
9. Saldo migracji na 1000 ludności
10.Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków inwestycyjnych) na 1 mieszkańca
11. Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach ogółem gminy.
Wszelkie działania podejmowane przez samorząd miejski mają na celu dobro mieszkańców i ciągłe podnoszenie poziomu życia, poprzez realizację polityki zrównoważonego rozwoju Suchej Beskidzkiej. Rzetelna i odpowiedzialna praca na rzecz społeczności lokalnej sprzyja osiąganiu najlepszych wyników i utrzymywaniu wysokiego tempa rozwoju miasta. Przynależność do małopolskiej czołówki samorządowej potwierdza, że Sucha Beskidzka potrafi wykorzystać swój potencjał i staje się przez to jeszcze bardziej atrakcyjna dla inwestorów i mieszkańców.
RANKING GMIN MAŁOPOLSKI 2018
Najlepsza dwudziestka w regionie.
źródło: UM Sucha Beskidzka