Przeświadczenie o surowych warunkach klimatycznych, podobnie jak zwracanie uwagi na brak urodzajnych gleb, skłaniało dotąd historyków oraz archeologów do wykluczania na tym terenie osadnictwa sięgającego okresu paleolitu i neolitu. Bardzo długo utrzymywał się również pogląd o nieprzebytej puszczy karpackiej, w której człowiek osiedlił się dopiero w średniowieczu. Do czasu podjęcia badań związanych z budową zbiornika, ślady wcześniejszego osadnictwa w dolinie rzeki Skawy były niemal nieznane. Tymczasem okazuje się, że wysokie skarpy i cyple nad Skawą były atrakcyjnym miejscem dla założenia obozowiska myśliwskiego już w starszej epoce kamienia czyli w okresie paleolitu. Stanowiły one doskonałe punkty obserwacyjne, pozwalające na śledzenie stad zwierząt. Posiadały również naturalne walory obronne. Rezultaty dokonanych tam odkryć ukazują również w nowym świetle problem wykrywalności stanowisk w górskiej części Polskich Karpat, a także precyzują intensywność oraz formy osadnictwa pradziejowego w tej części Beskidów Zachodnich.
Obraz zjawisk kulturowych, obejmujących pradzieje dorzecza mikroregionu górnej i środkowej Skawy, został ukazany na wystawie w kontekście ogólnych przemian zachodzących na terenie Europy, Polski i Małopolski. Konstrukcja narracji wystawy, realizowana w oparciu o kanwę kalendarza zdarzeń, ujmuje w sposób interaktywny, za pomocą dostępnych technologii, prezentację kultur archeologicznych wraz z charakterystycznymi dla nich typami gospodarki. Na kanwie chronologii absolutnej, od plejstocenu do wczesnego średniowiecza, na szklanych podświetlanych wielkoformatowych dioramach oraz stołach interaktywnych, zostały przedstawione: klimat, roślinność i świat zwierzęcy, epoki i ważniejsze kultury archeologiczne, technologie (postęp, surowce, rzemiosło, gospodarka), wierzenia (rytuał pogrzebowy) a także sztuka, stanowiące tło do prezentowanych artefaktów pozyskanych w ramach prac wykopaliskowych w zlewni zbiornika, tj. narzędzi, broni, przykładów ceramiki oraz niezwykle cennego skarbu ozdób z brązu, odkrytego w Zagórzu w 2012 roku. Ich uzupełnieniem są zabytki wypożyczone z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Wystawa historyczno-archeologiczna pt. „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy” jest również klamrą zamykającą w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej prezentację dziejów miasta i jego najbliższej okolicy od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy, będąc swoistym chronologicznym prologiem do dwóch wcześniej otwartych ekspozycji: „Fundacje Komorowskich i ich wpływ na dzieje Suchej”, przedstawiającej historię suskiego dominium od XV do 1 połowy XIX wieku oraz „Sucha. Miasto wielu wymiarów, historia zapisana w obrazie”, poświęconej dziejom miasta od drugiej połowy XIX wieku do 2015 roku. W ramach wystawy został przygotowany film dokumentalny pt. „Pradzieje osadnictwa w dolinie Skawy”oraz folder pt. „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy”.
Zachęcamy do odwiedzania wystawy.
foto: Zbigniew Smolik
tekst: Barbara Woźniak/Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej