Z OSTATNIEJ CHWILI
Stacja w Makowie pozbawiona połączeń dalekobieżnych? Jest stanowisko Rzecznika - czytaj na powiatsuski24.pl / W Suchej Beskidzkiej powstanie rondo? - czytaj na powiatsuski24.pl / Zderzenie pojazdów w Łętowni. - czytaj na powiatsuski24.pl
Dodano dnia 03.09.2020, 18:22
Sucha Beskidzka: Maesto - Letnia Akademia Mistrzowska
Maesto- Letnia Akademia Mistrzowska. Pod takim tytułem w najbliższą sobotę, 5 września, w Sali Rycerskiej suskiego zamku odbędzie się koncert w ramach XXIV Dni Muzyki na Zamku. Kunszt jaki prezentują artyści gwarantuje, że będzie to wyjątkowa muzyczna uczta.
Odbywające się od niemal ćwierć wieku Dni Muzyki na Zamku, to cykl wrześniowych koncertów,  które w tym roku w tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych zorganizowane zostaną w formie dwóch kameralnych muzycznych spotkań. Wieloletnia tradycja oraz zainteresowanie jakim cieszyły się wcześniejsze edycje sprawiły, że będący organizatorem Miejski Ośrodek Kultury – Zamek zadbał, by i w tym roku impreza znalazła się w kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Patronat nad nią ponownie objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka.

Koncert „Maesto- Letnia Akademia Mistrzowska” jest częścią „Fog Flamenco Clarinet Project”, projektu zrodzonego z połączenia dwóch pasji. W ramach jego realizacji Mistrz i Uczennica, stworzyli jeden, wspólny repertuar, obejmujący opracowane przez nich dzieła XX -wiecznych angielskich i hiszpańskich mistrzów muzyki klarnetowej i prezentują go w zaledwie pięciu wybranych salach koncertowych (jedną z nich jest właśnie Sala Rycerska), a na scenie występują z towarzyszeniem fortepianu. To niezwykle ciekawe, nieprezentowane dotąd w programach koncertowych połączenie, pozwala na zasadzie kontrastu ukazać różnice kontekstów, temperamentów, dynamizmu i kolorytu prezentowanych dzieł. Ujęcie w ramach jednego programu koncertowego tych dwóch obszarów muzycznych, umożliwia odbiorcy dostrzec bogactwo muzyczne XX-wiecznej Europy, z jej różnorodnością i wielobarwnością, a jednocześnie wspólnotą. W programie sobotniego koncertu znalazły się „Sonata op. 109 na klarnet i fortepian” Yorka Bowena, „Fantasia na klarnet i fortepian” Joana Guinjoana, "Caoine na klarnet i fortepian” Charlesa Villiersa Stanforda i "Introduccion, Andante y Danza na klarnet i fortepian” Juliana Menendeza.

W projekcie „Fog Flamenco Clarinet Project” rolę Mistrza pełni dr hab. Piotr Lato, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka, mający na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych. Jest między innymi laureatem I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II st. klas instrumentów dętych drewnianych w Olsztynie. Sukcesy święcił także na XI Akademickim Konkursie Klarnetowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006), a w 2002 został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego „Praska Wiosna” w Pradze. Rok zakwalifikował się i uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym ARD w Monachium. Za swoje osiągnięcia muzyczne dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury oraz Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2003). Brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Od 15 lat pełni funkcję pierwszego klarnecisty Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Gościnnie współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, równocześnie prowadząc działalność koncertową solową i kameralną.

Rola Ucznia, a w tym przypadku Uczennicy przypadła utalentowanej klarnecistce, solistce Agnieszce Dąbrowskiej-Kras. Rodowita białostoczanka pięć lat temu ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Godka oraz dr hab. Piotra Lato. Swój kunszt doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych klarnecistów, m.in.: Shirley Brill (Izrael), Florenta Heau (Francja), Guy Dangaina (Francja), Davida Krakauera (USA), Kiryla Rybakova (Rosja), Matthiasa Mullera (Szwajcaria), Gabora Vargę (Węgry). Jest laureatką wielu pierwszych nagród na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych, zarówno jako solistka jak i kameralistka we Włoszech (Treviso, Sogliano al Rubicone), w Grecji (Ateny), na Słowenii (Stanjel), Ukrainie (Lwów), we Wrocławiu, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Jastrzębiu Zdroju, Szczecinie, Krasiczynie, we Włoszakowicach.Jako solistka występowała z Orkiestrą Harmonia Nova, Orkiestrą INSO – Lviv, Poznańską Orchestra Nova, Orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2012 roku współpracuje także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Sinfonietta Cracovia biorąc udział w licznych projektach symfonicznych. Była stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Sapere Auso, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Została również laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
Mistrzowi i Uczniowi akompaniować będzie Wioletta Fluda-Tkaczyk, która naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 8 lat, a sześć lat temu ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności artystyczne doskonaliła pod okiem wybitnych pedagogów podczas różnego rodzaju kursów, a jej ogromną pasją jest właśnie akompaniament. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród i stypendiów. Obecnie pracuje na stanowisku akompaniatora w Operze Krakowskiej oraz na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Sobotni koncert rozpocznie się o 19.00. Wstęp jest wolny. Z uwagi na obostrzenia sanitarne i konieczność zachowania dystansu społecznego ilość miejsc jest ograniczona.  
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image