Ranking obejmuje wszystkie polskie miasta i gminy, łącznie 2477 jednostek samorządu terytorialnego. Opracowywany jest przez niezależny zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk bez jakiegokolwiek udziału samorządów oddzielnie dla miast na prawach powiatu, stref podmiejskich miast na prawach powiatu, gmin z siedzibą powiatu ziemskiego, gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Z uwagi na swoją szczegółowość jest prawdopodobnie najbardziej wyczerpującym zestawieniem przedstawiającym skuteczność działań samorządów. Przy jego tworzeniu brane są pod uwagę aż 63 wskaźniki, zgrupowane według 10 obszarów aktywności człowieka i zagospodarowania przestrzennego: środowisko naturalne, rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług, dziedzictwo, kultura i rekreacja, spójność i aktywność społeczna. W rezultacie zestawienie nie powstaje wyłącznie w oparciu o dane makroekonomiczne, ale znacznie większą ilość czynników, w tym społecznych czy przyrodniczych. Wszystkie razem tworzą syntetyczny wskaźnik jakości życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu. Im wyższa, tym wyższe miejsce.
Mnogość kryteriów branych pod uwagę powoduje, że w rankingu najwyższe miejsca zajmują gminy, które potrafią w przemyślany sposób wykorzystywać posiadany potencjał, rozwijające się na wielu płaszczyznach, gdzie samorządy podejmują racjonalne i trwałe działania, których celem jest zaspokajanie różnych potrzeb mieszkańców. Konsekwencja i skuteczność jaką wykazuje się suski samorząd m. in. w stwarzaniu dobrych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, edukacji, instytucji kultury oraz infrastruktury sportowej powoduje, że w najnowszym rankingu Sucha Beskidzka zajęła, tak samo jak przed rokiem szóste miejsce w kraju w kategorii gmin z siedzibą powiatu ziemskiego.
Warto podkreślić, że spośród wszystkich 185 gmin województwa małopolskiego Sucha Beskidzka została sklasyfikowana na piątym miejscu (o dwie lokaty wyżej niż przed rokiem) za Krakowem i Tarnowem oraz samorządami stanowiącymi tzw. gminy obwarzanka krakowskiego, które korzystają na sąsiadowaniu ze stolicą województwa.
Ranking „Gmina Dobra do Życia”.
10 czołowych samorządów w kategorii gminy z siedzibą powiatu ziemskiego:
- Stalowa Wola
- Lubliniec
- Kołobrzeg
- Lubin
- Nowy Tomyśl
- Sucha Beskidzka
- Mielec
- Ostrzeszów
- Kędzierzyn-Koźle
- Żary
źródło/foto: UG Sucha Beskidzka
Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj: