Radosna pieśń „Gaudeamus igitur ” już po raz kolejny zabrzmiała w Sali Rycerskiej suskiego zamku, inaugurując nowy rok akademicki w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii.
– Konsekwentne realizowanie celów strategicznych takich jak: innowacje w zakresie programów kształcenia i współpracy z biznesem, otwarcie się na świat, dbałość o najwyższą jakość przekazywanej wiedzy oraz unikalne podejście do studenta daje poczucie satysfakcji – mówił rektor WSTiE prof. dr hab. Janusz Sondel podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego. Wypełniona po brzegi Sala Rycerska zgromadziła wielu polskich i zagranicznych gości ze świata nauki, biznesu i polityki. Były gratulacje, życzenia i podziękowania. Wykład inauguracyjny „Ewolucja czy rewolucja w zarządzaniu polską turystyką – skuteczna czy efektywna?” wygłosił dr Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Głównymi bohaterami uroczystości byli studenci pierwszego roku, którzy złożyli uroczyste ślubowanie.
Przy bezchmurnym niebie i pięknym słońcu Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii zainaugurowała nowy rok akademicki. Uroczystość, która miała miejsce 1 października, rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. infułata Bronisława Fidelusa, z udziałem proboszcza suskiej parafii ks. Andrzeja Klimary oraz ks. Stanisława Bogacza. Na dziedzińcu zamkowym goście mogli obejrzeć ekspozycję fotografii dokumentujących aktywność WSTiE na arenie międzynarodowej. USA, Chiny, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Słowacja, Gruzja, Francja, Estonia, Bułgaria, Szwecja i Litwa – to kraje, z którymi szkoła współpracuje od wielu lat.
Rektor prof. dr hab. Janusz Sondel, otwierając uroczystość, szczególne słowa powitania skierował do studentów I roku oraz licznej grupy studentów z zagranicy, którym życzył harmonijnego rozwoju i spełnienia oczekiwań związanych ze studiami. Podkreślił, że 16 lat funkcjonowania WSTiE ma w perspektywie dziejów niewielkie znaczenie, ale dla uczelni to setki godzin dydaktycznych i kilka tysięcy wydanych dyplomów, co daje poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
Na zakończenie swojego przemówienia rektor prof. J. Sondel podzielił się planami WSTiE, które dotyczą rozszerzenia współpracy z uniwersytetami w ramach wspólnych programów nauczania, wymiany kadry i studentów, kształcenia w języku angielskim i wzmocnienia Wydziału Informatyki. Jak podkreślił, trwają prace nad rozwojem tego kierunku, ponieważ gospodarka tego potrzebuje.
Kanclerz Maria Grzechynka podziękowała wszystkim przyjaciołom i pracownikom uczelni, władzom miasta i powiatu, studentom i absolwentom. Przypomniała najważniejsze działania WSTiE, które wynikają z misji uczelni i wpływają na jakość edukacji. Celem strategicznym WSTiE jest bycie liderem transferu wiedzy z obszaru turystyki, ekologii i nowoczesnych technologii. Zamierzamy rozwijać naszą współpracę z partnerami z całego świata, ale przede wszystkim przygotować kadry dla potrzeb polskiej gospodarki – mówiła Kanclerz.
W trakcie uroczystości odczytano też list senatora RP Andrzeja Pająka, który – podobnie jak Janusz Kociołek przemawiający w imieniu starosty Józefa Bałosa – podkreślił znaczenie uczelni dla rozwoju regionu. Działalność WSTiE podnosi prestiż miasta i ma duży wpływ na budowę marki powiatu. Doceniono też wspieranie przez uczelnię kontaktów międzynarodowych oraz wykorzystanie osobistego doświadczenia kanclerz Marii Grzechynki w inicjowaniu tych kontaktów. Senator wskazał na ważny obszar kształcenia – wychowanie w poszanowaniu uniwersalnego sytemu wartości, który czyni młodych ludzi świadomymi obywatelami.
Najważniejszym punktem inauguracji była immatrykulacja studentów I roku, której przewodniczył dr Krzysztof Borkowski. Po przyrzeczeniu indeksy odebrali przedstawiciele wszystkich kierunków z największą liczbą punktów rekrutacyjnych, laureaci konkursu o indeks oraz liczna grupa studentów z zagranicy.
Wykład inauguracyjny „Ewolucja czy rewolucja w zarządzaniu polską turystyką – skuteczna czy efektywna?” wygłosił dr Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Wykład był próbą odpowiedzi na pytania: czy dobrze działa system turystyki w Polsce, czy należy tworzyć nowe instytucje turystyczne, czy wzmacniać już istniejące, czy w dobie rywalizacji i konkurencji możliwa jest współpraca organizacji turystycznych z otoczeniem. Prelegent przekonywał, że wzrost skuteczności współczesnego systemu turystyki może nastąpić poprzez synergię wszystkich podmiotów. Parafrazując XIV Dalajlamę, powiedział, że celem nie powinno być bycie lepszym od innych, ale lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.
info: WSTiE