Celem organizowanego od 29 lat konkursu jest wyróżnienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych, charakteryzujących się szczególnymi walorami użytkowymi, estetycznymi oraz technicznymi. Idea zakłada nie tylko docenienie wysokiego poziomu nowych inwestycji, lecz również promocję działań zmierzających do ochrony i ratowania zabytków, obiektów historycznych oraz budowli stanowiących ważny element dziedzictwa narodowego. Stanowi ważny element wspierania dobrych praktyk w budownictwie i architekturze, służy promocji rozwiązań nowatorskich, ale i zrównoważonych, uwzględniających lokalny kontekst, historię miejsca oraz potrzeby społeczności. To także doskonała okazja do zaprezentowania najlepszych przykładów współczesnego budownictwa oraz docenienia tych, którzy w swojej pracy kierują się nie tylko funkcjonalnością, ale także odpowiedzialnością za przestrzeń, w której żyjemy.
Nagrody przyznawane są w wielu zróżnicowanych kategoriach, obejmujących między innymi budownictwo mieszkaniowe, obiekty hotelarsko-turystyczne, inwestycje przemysłowe i inżynieryjne, a także infrastrukturę użyteczności publicznej. Wśród nagradzanych przedsięwzięć znajdują się również obiekty szkolnictwa, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, a także projekty związane z ochroną środowiska. Konkurs uwzględnia także realizacje dotyczące zabytków, elewacji, termorenowacji oraz adaptacji i modernizacji wnętrz. Doceniane są rewitalizacje obszarów miejskich i zespołów urbanistycznych, jak również inwestycje drogowe i mostowe, obiekty sakralne, zagospodarowanie terenów zieleni czy inicjatywy upamiętniające ważne miejsca i wydarzenia. Wyróżnienie mogą zdobyć również projekty niewielkie, lecz wyjątkowe pod względem estetycznym i funkcjonalnym, a także realizacje tworzone z myślą o zwierzętach.
Jak informuje Urząd Miasta w Suchej Beskidzkiej wśród przedsięwzięć nominowanych do nagrody jest „Rewitalizacja neogotyckiej oranżerii w obrębie zespołu zamkowo-parkowego położonego w Suchej Beskidzkiej”. Uratowany przez samorząd Miasta przed całkowitą destrukcją i odrestaurowany obiekt stanowi obok zamku suskiego zwanego Małym Wawelem atrakcję turystyczną i wraz z nim tworzy jedno z najpiękniejszych zabytkowych miejsc w całym regionie, pobudzając zmysły mieszkańców i turystów. Oprócz egzotycznych roślin, które zdobią oranżerię, obecnie mieści się w niej ekskluzywna kawiarnia z kręgielnią i tarasem otwartym na kilkuhektarowy park. Dzięki temu spędzając w niej czas w gronie znajomych, delektując się wyborną kawą czy herbatą odnosi się wrażenie jakby zatrzymał się czas.
Urząd Miasta zachęca do oddawania głosów na projekt „Rewitalizacja neogotyckiej oranżerii w obrębie zespołu zamkowo-parkowego położonego w Suchej Beskidzkiej”. Głosowanie trwa do 16 maja 2025 roku do godziny 12.00. Posługując się jednym adresem mailowym można oddać jeden głos na dobę. Aby ten został zaliczony konieczne jest potwierdzenie jego oddania poprzez kliknięcie w link przesyłany na adres mailowy.
Źródło: UM Sucha Beskidzka