Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 02.09.2021, 11:51
„Piotruś Pan” z muzyką na żywo na deskach Centrum Kultury i Filmu
Talent, pasja i pracowitość, charakteryzują młodzież, która w trakcie wakacji wzięła udział w warsztatach teatralno-muzycznych zorganizowanych przez suskie Stowarzyszenie Meloarte przy współpracy z miejską jednostką kultury Centrum Kultury i Filmu. Ich zwieńczeniem były dwa, porywające spektakle teatralne z muzyką na żywo „Piotruś Pan” wystawione na scenie Centrum Kultury i Filmu.
Od lat z inicjatywy Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka w Sali Rycerskiej Suskiego Zamku, na dziedzińcu zamkowym, a od marca bieżącego roku również w nowo wybudowanym Centrum Kultury i Filmu odbywają się cykliczne i okazjonalne wydarzenia kulturalne. Samorząd jest przy tym otwarty na współpracę z zewnętrznymi podmiotami, które działają na szerokorozumianym polu kultury. Przypomniał o tym Burmistrz Miasta w trakcie uroczystego otwarcia Centrum Kultury i Filmu. Wspomniał, że największą nagrodą za wysiłek organizacyjny i finansowy włożony w realizację przedsięwzięcia będą nie słowa uznania, lecz fakt, że obiekt będzie przez mieszkańców odwiedzany i będzie tętnił życiem do późnych godzin wieczornych. Nawiązanie przez CKiF współpracy ze Stowarzyszeniem Meloarte wpisuje się w misję tej instytucji kultury i współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Naszym głównym celem jest działanie na rzecz rozwoju młodych talentów. Chcemy, aby poczynania stowarzyszenia podążały w kierunku nawiązywania kontaktów, wpierania pomiędzy organizacjami oraz indywidualnymi twórcami – przekazują członkinie założonego przez niego w ubiegłym roku Stowarzyszenia Meloarte Sylwia Kopacz i Dagmara Książek – Lisicka. Pozyskały grant w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Podhalański” na realizację warsztatów teatralno-muzycznych, których ukoronowaniem od początku było wystawienie spektaklu. – Chciałyśmy przeprowadzić kilka zajęć w Centrum Kultury i Filmu. Jesteśmy młodym stowarzyszeniem. Realizowałyśmy pierwszy projekt, a spotkałyśmy się z ciepłym przyjęciem, otwartością i dużym wsparciem. Młodzież otrzymała możliwość nie tylko odbycia prób, ale i występu na wielkiej scenie – mówi Sylwia Kopacz.

W wyniki castingu do udziału w warsztatach teatralno-muzycznych wzięły udział 23 osoby. Do grupy muzycznej zakwalifikowały się Hubert Targosz, Zuzanna Ocieczek, Aleksandra Tondyra, Natalia Kruźlak (skrzypce/wokal), Maria Jania, Oliwia Kłoda, Mariola Miśkowiec ( skrzypce), Małgorzata Kubies, Julia Stanaszek, Zuzanna Pocztowska, Magdalena Małecka, Kinga Tatara (wiolonczela), Julia Kopacz (fortepian), a za reżyserię dźwięku odpowiadał  Piotr Manik. Opiekę nad tą grupą sprawowała Katarzyna Książek, altowiolistka, absolwentka  Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, obecnie solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Laureatka licznych konkursów Ogólnopolskich jak i Międzynarodowych oraz dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie spektakli gościnnie wystąpił Przemysław Smaczny, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach, który na stałe współpracuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej: Piotrem Rubikiem, Kubą Sienkiewiczem oraz Robertem Janowskim. Koncertował na licznych festiwalach międzynarodowych i krajowych oraz brał udział w kilkudziesięciu sesjach nagraniowych , zarówno studyjnych jak i telewizyjnych.

Do grupy aktorskiej zaproszono po castingu osiem osób. – Założeniem warsztatów było stworzenie młodzieży warunków do zabawy ciałem, mową i obycia się ze sceną. Od początku planowaliśmy wystawienie „Piotrusia Pana”. Nabór nie był jednak prowadzony pod takim kątem. Młodzieży idealnie udało się wstrzelić w role i dziś nikt nie wyobraża sobie, aby ktoś inny odgrywał te role – mówi Sylwia Kopacz. Rolę Piotrusia Pana powierzono Marcelinie Kubańskiej, Wendy – Natalii Koper, Michała – Patrycji Kłodzie, Janka – Hannie Klimowskiej, mamy – Natalii Bąbol, kapitana Haka – Aleksandrze Mamcarz, piratów – Natalii Bąbol i Weronice Bąbol, a Dzwoneczka – Emilii Kopacz.
Młodzi aktorzy wykonali dużo ciężkiej pracy pod okiem Edyty Kucak – absolwentki szkoły aktorskiej SPOT, magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, posiadającej wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.  Podczas cotygodniowych wielogodzinnych warsztatów ich uczestnicy stworzyli spójną, grupę przyjaciół, która wspierała się wzajemnie. W trakcie zajęć nie brakowało bowiem kryzysów, ale i budowania osobowości i charakterów. A radość po wystawieniu musicalu była ogromna. Tym większa, że wejściówki na pierwszy spektakl (odbył się 8 sierpnia) rozeszły się błyskawicznie. Dlatego zdecydowano się wystawić „Piotrusia Pana” drugi raz (30 sierpnia) i ponownie widownia Centrum Kultury i Filmu wypełniła się.

Publiczność od początku przedstawienia była zachwycona. Każdy takt wykonywanej po mistrzowsku muzyki na żywo czarował publiczność, która z zainteresowaniem śledziła grę aktorów. Przemyślana scenografia, dobrze ograna światłem była jej dopełnieniem. Drugą częścią musicalu był koncert muzyki filmowej. W utworze „Bella, Beauty and The Beast, Be Our Gest” zaprezentowały się Natalia Kruźlak, Zuzanna Ocieczek i Aleksandra Tondyra, a „Shallow” brawurowo wykonali Natalia Kruźlak i Hubert Targosz, którym towarzyszyła Natalia Koper, wykonując taniec współczesny. Hubert Targosz zaśpiewał jeszcze energetyczny „Uptown funk”. Publiczność była tak bardzo zachwycona koncertem, że muzycy, nie kryjąc radości, kilkukrotnie bisowali.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image