Z OSTATNIEJ CHWILI
Wypadek w Budzowie: nie żyje potrącona kobieta - czytaj na powiatsuski24.pl / Kolizja drogowa na DK28 (Mucharz) - czytaj na powiatsuski24.pl / OSP w Sidzinie - Kolejny raz wyjeżdżamy do umyślnie ściętego drzewa - czytaj na powiatsuski24.pl / Sucha Beskidzka - Zespoły regionalne uświetnią świąteczne nabożeństwa - czytaj na powiatsuski24.pl / Kolizja trzech samochodów w Makowie Podhalańskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Policjanci pomogli 75-letniemu mężczyźnie - czytaj na powiatsuski24.pl / Budzów - kolizja samochodów osobowych - czytaj na powiatsuski24.pl / Interwencja straży pożarnej i pogotowia w Makowie Podhalańskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Kolizja samochodowa w Białce - czytaj na powiatsuski24.pl / Z 3 promilami wybrał się na przejażdżkę po Jordanowie - czytaj na powiatsuski24.pl /
Dodano dnia 04.12.2024, 14:18
Ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu plastycznego „Nie dla czadu!”.

Konkursy plastyczne organizowane przez Miasto Sucha Beskidzka i Zarząd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP mają na celu rozwijać u dzieci i młodzieży kreatywność i wyobraźnię, ale również spełniać rolę profilaktyczną. Stąd przez sześć lat odbywały się on pod hasłem „Stop wypalaniu traw”. W środę, 4 grudnia uroczyście ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu „Nie dla czadu!”.

 

Od wielu lat, szczególnie wiosną, dochodzi w naszym kraju do tysięcy pożarów traw i nieużytków zielonych. W Suchej Beskidzkiej ten proceder jednak nie występuje, co jest efektem licznych akcji profilaktycznych, uświadamiających społeczeństwo o szkodliwości takiego działania. Służył temu również konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „Stop wypalaniu traw”. Tymczasem w okresie jesienno-zimowym występuje bardzo duże ryzyko zatrucia się tleniem węgla, czyli czadem. Ten silnie trujący gaz nieprzypadkowo nazywany jest cichym zabójcą, gdyż jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Ponadto tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia. Wdychany łatwo wchłania się do krwioobiegu i powoduje trwałe szkody w organizmie. Gdy występuje w dużym stężeniu, szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci. Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z powodu zatrucia czadem każdego roku umiera ponad sto osób, a dwa tysiące ulega podtruciu. Stąd aby przestrzec dzieci i młodzież przed zagrożeniem jakie stanowi tlenek węgla przed rokiem zmieniono tematykę gminnego konkursu plastycznego, organizując go pod nazwą „Nie dla czadu!”.

Zgodnie z regulaminem prace miały mieć format A4 lub A3 i mogły być wykonane dowolną techniką. Nie mogły przy tym być powieleniem wcześniej wykonanych. Powołana przez Burmistrza Miasta komisja konkursowa nie miała w tym roku łatwego zadania. Długo i wnikliwie oglądała złożone prace, których napłynęło aż 61, a zatem o 15 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że konkurs cieszy się coraz większą popularnością. Jurorzy oceniali nie tylko jakość wykonania plakatów i kreatywność autorów, ale również zgodność prac z tematem konkursu.

Wręczenie nagród odbyło się  4 grudnia w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, gdzie zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka.

Wyniki konkursu:

Grupa I (klasy I-IV szkoły podstawowej):
I miejsce: Oskar Włoch (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. III)
II miejsce: Helena Trzop (Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej, klasa II)
III miejsce: Marek Porębski (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. IV)
wyróżnienie: Liliana Boni (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. I)
wyróżnienie: Justyna Zbieć (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. III)

Grupa II (klasy V-VIII szkoły podstawowej):
I miejsce: Robert Włodarczyk (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. VIIB)
II miejsce: Jakub Pawlata (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. V)
III miejsce: Filip Wojtanowski (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. VI)
wyróżnienie: Aleksander Lichosyt (Szkoła Podstawa nr 1 w Suchej Beskidzkiej, kl. VB)
wyróżnienie: Wojciech Zbieć (Szkoła Podstawa nr 2 w Suchej Beskidzkiej, kl. VI)


źródło: UM Sucha B.



Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image