Wzorem lat poprzednich muzycy kapeli Susko Muzyka, Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska”, kapeli górskiej „Skoblicka”, Zespołu Regionalnego „Mała Ziemia Suska”, kapeli „Smrek” wraz z członkami innych zespołów regionalnych z powiatu suskiego stworzyli wyjątkową oprawę Pasterki w kościele Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej. Dzięki temu nabożeństwo miało jeszcze bardziej uroczysty charakter.
Suscy muzycy regionalni uświetnili również Mszę Świętą w św. Szczepana (26 grudnia) o godz. 11.00. Tego dnia po nabożeństwie wystąpili również z koncertem kolęd, które zagrane na góralską nutę, pokazały przywiązanie muzyków do ziem przodków.
W okresie świątecznym muzycy regionalni w Suchej Beskidzkiej kultywują unikalną tradycję kolędniczą, która na południu Polski była popularna w pierwszej połowie XX wieku – chodzenie z Dorotą. W przeciwieństwie do bardziej znanych form kolędowania, takich jak wędrowanie z szopką, ich występy przybierają formę teatralnej inscenizacji. Zwyczaj „chodzenia z Dorotą” opiera się na przedstawieniu historii męczeństwa św. Doroty – chrześcijańskiej świętej, która nie wyparła się swojej wiary, mimo okrutnych prześladowań. Kluczowym momentem tej inscenizacji jest objawienie Doroty oraz przekazanie żołnierzowi Teofilowi symbolicznych jabłek i róż, które skłaniają go do nawrócenia. Obrzęd ten przypomina popularne w regionie herody, jednak ma bardziej duchowy i moralizatorski charakter.
Źródło: UM Sucha Beskidzka