Z OSTATNIEJ CHWILI
Dramat zwierzęcia: Właściciele przez 6 lat trzymali psa w piwnicy. Usłyszeli zarzuty - powiatsuski24.pl / Pod wpływem alkoholu i pod warstwą śniegu wybrał się na przejażdżkę - czytaj na powiatsuski24.pl / Pożar ciągnika siodłowego z naczepą w Mucharzu - czytaj na powiatsuski24.pl / Budzów - samochód wypadł z drogi - czytaj na powiatsuski24.pl / Wicemarszałek Witold Kozłowski w Suchej Beskidzkiej - czytaj na powiatsuski24.pl / Pierwsza akcja Honorowych Dawców Krwi w nowym roku - czytaj na powiatsuski24.pl / Trwają zapisy na XVI Otwarty Turniej Szachowy Ziemi Suskiej 2025 - czytaj na powiatsuski24.pl /
Dodano dnia 30.12.2024, 09:16
Muzycy z Zespołów Regionalnych przypominają dawne zwyczaje.
Okres świąteczno-noworoczny jest tym czasem, w którym muzycy regionalni będący członkami kapel i zespołów działających przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej w sposób szczególny kultywują tradycję, przypominając zarazem społeczności lokalnej dawne zwyczaje.

Wzorem lat poprzednich muzycy kapeli Susko Muzyka, Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska”, kapeli górskiej „Skoblicka”, Zespołu Regionalnego „Mała Ziemia Suska”, kapeli „Smrek” wraz z członkami innych zespołów regionalnych z powiatu suskiego stworzyli wyjątkową oprawę Pasterki w kościele Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej. Dzięki temu nabożeństwo miało jeszcze bardziej uroczysty charakter.

Suscy muzycy regionalni uświetnili również Mszę Świętą w św. Szczepana (26 grudnia) o godz. 11.00. Tego dnia po nabożeństwie wystąpili również z koncertem kolęd, które zagrane na góralską nutę, pokazały przywiązanie muzyków do ziem przodków.

W okresie świątecznym muzycy regionalni w Suchej Beskidzkiej kultywują unikalną tradycję kolędniczą, która na południu Polski była popularna w pierwszej połowie XX wieku – chodzenie z Dorotą. W przeciwieństwie do bardziej znanych form kolędowania, takich jak wędrowanie z szopką, ich występy przybierają formę teatralnej inscenizacji. Zwyczaj „chodzenia z Dorotą” opiera się na przedstawieniu historii męczeństwa św. Doroty – chrześcijańskiej świętej, która nie wyparła się swojej wiary, mimo okrutnych prześladowań. Kluczowym momentem tej inscenizacji jest objawienie Doroty oraz przekazanie żołnierzowi Teofilowi symbolicznych jabłek i róż, które skłaniają go do nawrócenia. Obrzęd ten przypomina popularne w regionie herody, jednak ma bardziej duchowy i moralizatorski charakter.


Źródło: UM Sucha Beskidzka




Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image