Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 12.02.2016, 13:28
Mała Ziemia Suska podczas konkursu w Zakopanem

Tradycyjnie „tłusty czwartek” w stolicy polskich Tatr był świętem dudziarzy. Miłośnicy folkloru zgromadzeni tego dnia w sali koncertowej Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej mieli wyjątkową okazję wysłuchać koncertu regionalnych kapel i zespołów, które kultywują sztukę gry na tym pradawnym, pasterskim instrumencie.

Obok muzyków z Podhala, Wielkopolski oraz Słowacji i Węgier, na zakopiańskiej scenie wystąpiły także suskie kapele - Mała Ziemia Suska i Skoblicka, które zaprezentowały publiczności kilkunastominutowy program artystyczny, okraszony dźwiękami wygrywanymi właśnie na dudach.

Tym razem zagrali: Wojtek Kubasiak (skrzypce) i Maksymilian Bargiel ( dudziarz z Lachowic) - reprezentujący kapele Mała Ziem Suska oraz Maciej Kubasiak, Marek Ryt, Alicja Krzeszowiak, Marta Matusik i Maria Kubasiak z Kapeli Skoblicka.

– Obecność na tak prestiżowej imprezie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, szczególnie, że do udziału w „Dudaskim Tłustym Czwartku” zostaliśmy zaproszeni już po raz czwarty - mówi Stanisław Kubasiak, opiekun kapeli.

Warto dodać, że tegoroczną edycję „Dudaskiego Tłustego Czwartku” zaszczyciła swą obecnością para prezydencka. Coroczny koncert dudziarzy należy bowiem do grona najważniejszych imprez folklorystycznych w kraju. Został reaktywowany w 2010 roku przez Jana Karpiela-Bułeckę - znanego architekta i muzykanta, który jest uznanym autorytetem w dziedzinie góralskiego folkloru i prawdziwą skarbnicą wiedzy jeśli chodzi o historię gry na dudach.

Zapraszając na scenę poszczególne zespoły, Jan Karpiel - Bułecka wzbogaca swe zapowiedzi barwnymi anegdotami, dzięki czemu publiczność zgromadzona w sali koncertowej Zakopiańskiego Centrum Edukacji, mogła usłyszeć wiele interesujących informacji na temat tradycji dudziarskich, kultywowanych przed laty w Suchej Beskidzkiej i okolicach.

tekst: Grzegorz Wysmołek

foto. GOK Zamek

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image