Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 12.04.2022, 10:42
Koncert polskich pieśni pasyjnych dostarczył głębokich przeżyć
Wczoraj (poniedziałek, 11 kwietnia) licznie zabrana publiczność w Centrum Kultury i Filmu wysłuchała bardzo wzruszającego, a przede wszystkim zmuszającego do głębokiej refleksji koncertu najstarszych polskich pieśni pasyjnych w wykonaniu Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione.
Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione jest zespołem instrumentalno-wokalnym, który powstał w maju 1997 r. w Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej (obecnie Centrum Kultury i Filmu). Członkami są dzieci i młodzież suskich szkół, które koncertują w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych strojów dworskich. W repertuarze zespołu znajdują się: muzyka, pieśni i tańce dworskie XIV - XVII wiecznej Europy.

Wczoraj artyści pracujący pod kierownictwem Agnieszki Bernackiej wystąpili ubrani współcześnie, lecz co zrozumiałe pozostali przy tradycyjnym instrumentarium. W przejmujący sposób wykonali średniowieczne i renesansowe pieśni pasyjne, kancjonały, ludowe i tradycyjne pieśni wielkopostne oraz pieśni religijne. Całość występu wzbogacili, a zarazem uzupełnili cytatami z „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II. W ten sposób, oczarowana publiczność z wyraźnie rysującymi się na twarzach przejęciem i innymi emocjami wysłuchała między innymi XVI-wiecznych pieśni „Jezus Chrystus, Bóg Człowiek”, czy „Wszyscy mieszkańcy dworu niebieskiego”, XVII-wiecznych „Gorzkich żali” oraz „Stała Matka Boleściwa”, będącą pieśnią ze śpiewnika kościelnego Michała Marcina Mioduszewskiego wydaną już w 1838 roku. 

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image