Dodano dnia 06.04.2023, 09:44
Koncert najstarszych polskich pieśni pasyjnych
W przedświąteczną środę (5 kwietnia) publiczność, licznie zebrana w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu, wysłuchała bardzo poruszającego, a zarazem zmuszającego do głębokiej refleksji koncertu najstarszych polskich pieśni pasyjnych w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione.
Lubię to
Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione jest zespołem instrumentalno-wokalnym, który powstał w maju 1997 r. w Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej (obecnie Centrum Kultury i Filmu). Członkami są dzieci i młodzież suskich szkół, którzy koncertują w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych strojów dworskich. W repertuarze zespołu znajdują się muzyka, pieśni i tańce dworskie XIV-XVII wiecznej Europy. W trakcie przedświątecznego koncertu artyści pracujący pod kierownictwem Agnieszki Bernackiej wystąpili ubrani współcześnie, lecz co zrozumiałe, pozostali przy tradycyjnym instrumentarium. W przejmujący sposób wykonali średniowieczne i renesansowe pieśni pasyjne, kancjonały oraz ludowe i tradycyjne pieśni wielkopostne. Całość występu została wzbogacona poezją księdza Jana Twardowskiego w interpretacji Jacka Jarocha. Pogrążona w zadumie, wewnętrznych rozważaniach i z wyraźnie rysującymi się na twarzach emocjami wysłuchała między innymi XVI i XVII-wiecznych pieśni „Wszyscy mieszkańcy dworu niebieskiego”, „Z głębokości grzechów moich psalm CXXIX”, „Boże litościwy psalm LXIV”, „XVII-wiecznych „Gorzkich żali”, jak i nieco później napisanych „Płaczcie Anieli” ze śpiewnika kościelnego Michała Marcina Mioduszewskiego wydanego już w 1838 roku i „Króla wznoszą się znamiona”.
Wśród artystów, którzy urzekli publiczność w Suchej Beskidzkiej i w pozostałych miejscowościach, w których przed Wielkanocą wystąpił Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione byli Agnieszka Bernacka (citola, śpiew), Paulina Kulka (śpiew), Artur Warta (organy, śpiew), Zofia Jaroch (flety), Natalia Łazowska, Emilia Zachura (flet altowy), Marta Banaś (flet tenorowy), Dominik Witek (flet basowy), Lena Bernacka (fidel, skrzypce, śpiew), Zofia Pająk (skrzypce), Aleksandra Pacyga (fidel, skrzypce), Ilona Hojda (wiolonczela).
źródło: UM Sucha Beskidzka
źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz