Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.05.2016, 12:35
„Każdy z nas powinien poczuć się gospodarzem Światowych Dni Młodzieży”

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Jest ogromne przedsięwzięcie nie tylko dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ale również dla samych mieszkańców dekanatów, w których rozlokowani zostaną pielgrzymi. Sucha Beskidzka chce zapewnić w tym czasie atrakcje nie tylko dla uczestników ŚDM, ale dla każdego mieszkańca regionu. Do 26 lipca wszystkich czeka czas wytężonej pracy i przygotowań do wizyty pielgrzymów.

Ustanowienie Światowych Dni Młodzieży było kolejnym etapem troski Jana Pawła II o młodzież, którą wyrażał od pierwszych chwil swego pontyfikatu. Już podczas inauguracji swojego pontyfikatu, powiedział do młodych: „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją.” 13 marca 1983 r. otworzył młodzieżowe Centrum San Lorenzo w Watykanie, a gdy dwa tygodnie później inaugurował Rok Święty Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, przyjął od młodych z tego centrum drewniany krzyż, który stał się symbolem Roku Świętego.
Na zakończenie obchodów, w Niedzielę Palmową 22 kwietnia 1984 r., zwrócił ten krzyż młodzieży, by ta poniosła go na cały świat, jako znak Odkupienia i świadectwo swojej wiary. Młodzi przyjęli tę prośbę. Odpowiedzieli też na zaproszenie papieża, który zwołał ich do Rzymu w 1985 r. na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Między innymi te wydarzenia zainspirowały ojca świętego do cyklicznych spotkań z młodymi.

Do dekanatu Sucha Beskidzka należy 11 parafii, które ugości w sumie 5200 pielgrzymów. W samej Suchej Beskidzkiej będzie to około 3000 cudzoziemców hiszpańskojęzycznych. Za tłumaczenie odpowiedzialny jest członek Komitetu Parafialnego – Grzegorz Stanaszek. W parafiach w Tarnawie i Zembrzycach będą pielgrzymi polskojezyczni.

- Nie możemy sobie pozwolić w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży na jakąś przypadkowość i „hurra optymizm”. Bardzo ważna jest współpraca ze strony służb mundurowych wolontariuszy jak i Kościoła oraz samorządu. Musimy przewidzieć maksymalnie dużo sytuacji, aby potem w trakcie trwania wydarzenia nie było stresu. Kiedy pojawią się pielgrzymi, nie będzie miejsca na podejmowanie decyzji w stresie. Wtedy procedury muszą być tak przygotowane, aby nic nas nie zaskoczyło – wyjaśnił Tomasz Pasierbek, przewodniczący Rady Parafialnej.

W pomocy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży bardzo ważne są dwie grupy ludzi – gospodarze parafialni oraz wolontariusze.

Gospodarz parafialny to osoba niepełnoletnia, która będzie pomagać podczas wydarzenia. Pomoc będzie polegała na kontakcie z pielgrzymami, rozdawaniu pakietów pielgrzyma, jak również uzupełnianiu tych pakietów. Są oni traktowani tak jak wolontariusze. Będą również brać udział w wydarzeniach w Krakowie.

Wolontariusze to osoby pełnoletnie, czyli również Rada Parafialna. Takich wolontariuszy potrzebnych jest naprawdę dużo.

- Wolontariuszy potrzebujemy około 60 osób, jednak w tej chwili zgłosiło się tylko około 30 chętnych do pomocy. Stąd też mój apel, aby każdy kto ma ochotę pomóc zgłosił się do nas – powiedział ks. Piotr Płoskonka, odpowiedzialny w dekanacie Sucha Beskidzka za przygotowanie ŚDM. Chętni mogą się zgłosić przez system rejestracyjny do 31 maja.

Wydarzenia towarzyszące ŚDM w Suchej Beskidzkiej już są domykane przez organizatorów. Trwają również rozmowy z osobami, które mają propozycje co do atrakcji dla pielgrzymów. Wszyscy podkreślają, że ma to być przede wszystkim wydarzenie duchowe. Odbywać się będą spotkania rekolekcyjne i modlitewne. Jednak dzięki współpracy z władzami samorządowymi nie zabraknie atrakcji sportowych i kulturalnych, w których będzie mógł wziąć udział każdy.

Tematem XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Ojciec Święty Franciszek wybrał na motto piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa w Jego Kazaniu na brzegu Jeziora Galilejskiego. Chciał podkreślić wagę słów Chrystusa na temat istoty szczęścia, bo to one są sercem nauczania naszego Pana. Jezus, w swoim pierwszym Kazaniu, zostawił nam osiem wskazówek postaw, przybliżających ludzi do Królestwa Niebieskiego.

- Przez tydzień trwania Światowych Dni Młodzieży musimy stanąć na wysokości zadania jako gospodarze. Zachowajmy życzliwość i otwartość dla przybywających tutaj pielgrzymów. Każdy z nas powinien poczuć się gospodarzem tego wydarzenia. – powiedział proboszcz suskiej parafii ks. Andrzej Klimara.

Na dzień dzisiejszy już przydzielono pierwsze grupy pielgrzymów, które zostaną zakwaterowane w Suchej Beskidzkiej – z Hiszpanii i Chille.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image