Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.10.2022, 13:13
Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Gastiglione
W niedzielę (23 października) licznie zebrana w Sali Rycerskiej Suskiego Zamku publiczność wysłuchała unikatowego brzmienia muzyki z okresu od XV do XVIII wieku w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione, który wystąpił w jubileuszowym koncercie z okazji 25-lecia swojej działalności.
Powstały w 1997 roku Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione jest najdłużej działającym zespołem przy Centrum Kultury i Filmu (wcześniej Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek). Jego założycielem była Agnieszka Bernacka, która do dziś pełni rolę kierownika artystycznego, a członkami są dzieci i młodzież z powiatu suskiego, koncertujące w kostiumach wykonanych na wzór renesansowych strojów dworskich. Szczególnie pięknie prezentują się one na tle zabytkowej architektury Małego Wawelu jak nazywany jest Suski Zamek.

Na przestrzeni lat skład zespołu zmieniał się. Obecnie tworzą go Eliza Kulka (flet sopranowy, instrumenty perkusyjne, Zofia Jaroch (flet sopranowy, sopranino), Emilia Zachura (flet altowy), Natalia Łazowska (flet altowy), Marta Banaś (flet tenorowy), Dominik Witek (flet basowy), Lena Bernacka (śpiew, skrzypce, fidel), Zofia Pająk (skrzypce, fidel), Aleksandra Pacyga (skrzypce, fidel), Artur Warta (śpiew, flet tenorowy, szałamaja, instrumenty perkusyjne) oraz Agnieszka Bernacka (śpiew, citola, bęben obręczowy). Przez wszystkie lata działalności współpracowali z nim uznani muzycy: Joanna Majcherczyk (wiolonczela), Marek Skrukwa (viola  da gamba), Nikołaj Kostow (instrumentacja i opracowanie utworów), Agnieszka Pająk (skrzypce), Małgorzata Kubieniec (sopran), Jean Pierre Menuge (flety proste), Aleksander Tomczyk (szałamaje), Anna Śliwa (fidele), Ryszard Dominik Dembiński (instrumenty dawne) oraz Krzysztof Pabiś (prezentacja sceniczna).

W repertuarze zespołu, który aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu oraz koncertuje również w innych miastach Polski, znajdują się muzyka, pieśni i tańce dworskie XIV-XVII-wiecznej Europy oraz muzyka religijna. Swój muzyczny kunszt prezentuje także podczas konkursów i festiwali, sięgając po liczne nagrody. Wśród nich znajdują się Grand Prix Małopolskiego Festiwalu  Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski” oraz Wyróżnienie w XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. W tegorocznym, posiadającym już rangę międzynarodową zaprezentował się w kategorii wokalno-instrumentalnej oraz w składzie poszerzonym w kategorii „Bursztynowej”. Jurorzy festiwalu bardzo wysoko ocenili program artystyczny i przyznali zespołowi Brązową Harfę Eola w kategorii wokalno-instrumentalnej. Kategoria Bursztynowa przyniosła Zespołowi znaczące wyróżnienie w uznaniu za przygotowanie jedynego w swoim rodzaju jednorodnego, polskiego, historycznego, ekumenicznego programu wielkopostnego. Jurorzy docenili także kulturę muzyczną zespołu, przyznając jego członkom nagrody indywidualne. Za ujmującą indywidualność sceniczną otrzymała ją Eliza Kulka, a za naturalną, poruszającą interpretację pieśni wielkopostnej – Artur  Warta, który spotkał się również z bardzo dobrym przyjęciem wykonania utworów organowych podczas Koncertu Inauguracyjnego.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie na koncert jubileuszowy byli Starosta Suski Józef Bałos wraz z Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Janem Banasiem, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt i Przewodniczący Rady Miasta Sucha Beskidzka Krystian Krzeszowiak. Dla członków zespołu dużym wyróżnieniem i dowodem uznania była obecność Dyrektora Artystycznego Festiwalu „Schola Cantorum” Pana Krzysztofa Pabisia, który okolicznościowe listy gratulacyjne złożył nie tylko na ręce Pani Agnieszki Bernackiej, ale również Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, Starosty Suskiego i dyrektorów Centrum Kultury i Filmu oraz Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej, dziękując za wieloletnią współpracę i wspieranie działalności artystycznej Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara  Castiglione.

Program jubileuszowego koncertu został podzielony na części, aby publiczność mogła zapoznać się z całym przekrojem utworów będących w repertuarze zespołu. Zebrani usłyszeli wybrane kompozycje muzyki polskiej, pieśni i tańce dworów europejskich, muzykę sakralną (w tym psalm z drugiej połowy XVI wieku „Z głębokości grzechów moich”). Część utworów aktualni członkowie Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Gastiglione wykonali z udziałem artystów, którzy występowali w zespole przed laty. Gościem specjalnym wydarzenia był Paweł Iwaszkiewicz,  który dał koncert solowy, a także wystąpił z zespołem w części finałowej. Wysokiej klasy flecista Filharmonii Narodowej w Warszawie współpracuje również z licznymi zespołami muzyki dawnej. Oprócz muzyki barokowej w swoim repertuarze posiada muzykę  współczesną, renesansową, średniowieczną i tradycyjną wykonywaną na fletach poprzecznych, szałamajach, dudach i dulcianach. Koncertował w całej Europie oraz w USA, Japonii i na Tajwanie. Prowadzi również kursy mistrzowskie w dziedzinie gry na flecie prostym i średniowiecznych instrumentach stroikowych. Prezentując swój kunszt przybliżył również specyfikę kilku instrumentów stroikowych, przeplatając wykonania krótkimi prelekcjami.

źródło: UM Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image