Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.09.2016, 08:55
Dyrektor Biblioteki Suskiej na Światowym Kongresie Bibliotekarzy

W sierpniu dyrektor Biblioteki Suskiej Wojciech Gach wziął udział w Światowym Kongresie Bibliotekarzy IFLA WLIC 2016 w Columbus, Ohio w Stanach Zjednoczonych.

Dyrektor suskiej książnicy został zaproszony do udziału w kongresie przez American Library Association (Amerykański Związek Bibliotek) w ramach stypendium, jakie otrzymał od tej organizacji, znajdując sie w gronie 75 osób z całego świata wyłonionych z 3,5 tys. kandydatów.
Wyjazd w całości został sfinasowany przez Amerykański Związek Bibliotek.

Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA WLIC jest największym i najważniejszym w świecie wydarzeniem związanym z bibliotekarstwem i informacją naukową. Coroczny kongres IFLA odbywa się zawsze w sierpniu, za każdym razem w innym kraju i gromadzi kilka tysięcy profesjonalistów z ok. 120 krajów.
W tegorocznym kongresie, który odbył się w jednym z największych centrów kongresowych w USA - Greater Columbus Convention Center zaprojektowanym przez światowej sławy architekta Petera Eisenmana wzięło udział ok. 3500 osób. Hasłem przewodnim konwencji było :
Connection - Collaboration - Community (Łączenie się, Współpraca, Społeczność) i w tym właśnie duchu przebiegał cały kongres. Wydarzenie rozpoczęło się niezwykle widowiskową ceremonią otwarcia, podczas której zaprezentowano największe osiągnięcia techniczne i kulturalne stanu Ohio i Stanów Zjednoczonych w ostatnich stuleciach, a także odczytano list Prezydenta Baracka Obamy do uczestników kongresu.

Podczas kongresu uczestnicy mogli wziac udział w ponad 220 sesjach i spotkaniach roboczych, podczas których wygłoszonch zostało kilkaset referatów i prelekcji związanych z najróżniejszą tematyką m.in. przyszłej roli dla poszczególnych rodzajów bibliotek, bibliotek publicznych jako centrum lokalnej aktywności ("trzecie miejsce"), architektury bibliotek , zasobów i kolekcji cyfrowych , zarządzaniu w bibliotekach i roli lidera w budowaniu zespołu , rzecznictwu, technologiom i wielu innym aspektom związanym bezpośrednio lub pośrednio z działalnością bibliotek.

Tegoroczny kongres był wspierany przez wielu partnerów i sponsorów, w tym: Bill & Melinda Gates Foundation, OCLC, OverDrive, Lbrands, EnvisionWare, Preservation Technologies, Biblioteka Narodowa Kataru .
Równoległym do sesji punktem programu kongresu była działająca przez cały czas hala wystawiennicza gdzie międzynarodowe firmy (m.in. OCLC, EBSCO, Ex Libris, Nechen AG, Innovative Interfaces, a także wielu wydawców) zaprezentowały najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie bibliotekarstwa, digitalizacji, konserwacji zbiorów i najnowocześniejszych technologii informatycznych. W programie kongresu znalazły się również prezentacje przedstawicieli światowych firm takich jak Google i Mozilla. Jednym ze specjalnych gości IFLA WLIC 2016 był autor bestsellerowych powieści Wes Moore.

Poza dostępnymi dla wszystkich uczestników punktami programu dyrektor Biblioteki Suskiej - Wojciech Gach wział udział również w specjalnych spotkaniach przeznaczonych dla stypendystów American Library Association, które odbyły się w nowowybudowanym, imponującym gmachu biblioteki Columbus Metropolitan Library, a także wizytach studyjnych w bibliotekach w stanie Ketucky. Po zakończeniu kongresu odwiedził także biblioteki w stanie Minnesota.

Kongres IFLA WLIC 2016 w Columbus poza ogromną dawką profesjonalnej wiedzy stał się również wspaniałą okazją do nawiązywania kontaktów, dzielenia się doświadczeniem i uczenia się od innych, a także inspiracją do dalszej pracy w myśl słów Przewodniczącej IFLA Donny Sheeder, która zamykając kongres zachęcała do dalszej pracy, tak aby biblioteki zmieniały życie całego świata na lepsze - mówi Wojciech Gach dyrektor suskiej biblioteki.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image