Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 15.11.2017, 14:25
Czyste powietrze to nasz wspólny interes

We wtorek 14 listopada uczniowie suskich szkół podstawowych oraz Przedszkola Samorządowego, wzięli udział w happeningu z okazji Dnia Czystego Powietrza. Jak przypominają organizatorzy wydarzenia, powietrze nie zna granic, dlatego nie wystarczy, że mieszkańcy jednej miejscowości dbają o nie. Trzeba wspólnej pracy wszystkich w regionie, aby sytuacja uległa poprawie.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Podczas spalania śmieci emitowane są do atmosfery szkodliwe substancje np. dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, które są rakotwórcze a także tlenek węgla, tlenek azotu, które uszkadzają płuca.
Ich toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach. Niestety, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza, który przypada na 14 listopada, pracownicy Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej przygotowali wspólnie z suskimi Szkołami Podstawowymi happening. Dzieci i młodzież narobili hałasu, co zwróciło uwagę osób napotkanych na drodze. I właśnie o to chodziło, bo jak inaczej można dotrzeć do tak dużego grona osób. W całej akcji chodziło również o to, aby zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza również mieszkańców okolicznych miejscowości. Jak przypomniano we wtorek, powietrze nie zna granic i dbanie o to co palimy w domowych piecach w jednej miejscowości nie wystarczy. Na poważnie sprawę muszą potraktować również osoby zamieszkujące cały region. Tylko wspólne starania mogą przynieść pożądany skutek. Dla uczestników wydarzenia przygotowano nagrody za transparenty, a wszystkich zaproszono na przedstawienie teatralne do Szkoły Podstawowej nr 1, którego tematem było właśnie czyste powietrze.

Spalaniu poddawane są rozmaite odpady, tj.: butelki plastikowe, worki foliowe, opakowania po sokach i mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, ubrań, obuwia, stare meble, itp. Dym z niskiej emisji, czyli z kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni, unosi się nisko i często jest niewrażliwy na rozproszenie przez wiatr, który mógłby wynieść zanieczyszczenia na duże odległości, przez co powoduje odczuwalny efekt lokalny w postaci wzrostu ilości substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne. Stan ten szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, zarówno ze względu na sezon grzewczy, jak i niesprzyjające rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń czynniki, którymi głównie są: niska temperatura oraz duża wilgotność względna powietrza.



Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image