Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.04.2018, 08:01
Czym ogrzewane są suskie obiekty niemieszkalne?
Przedstawiamy inwentaryzację systemów grzewczych stosowanych w firmach, obiektach handlowych, organizacjach oraz instytucjach działających na terenie Suchej Beskidzkiej.
Sytuacja w tym przypadku wygląda zdecydowanie lepiej niż w gospodarstwach domowych, o których pisaliśmy wcześniej.  Z analiz wynika, że obiekty należące do różnych instytucji, podmiotów gospodarczych, w tym handlowe oraz inne niemieszkalne,  aż w  83,46 procentach ogrzewane są ekologicznymi źródłami ciepła, najczęściej są to kotły gazowe.

Warto w tym miejscu dodać, że gdyby dokonać podobnej analizy uwzględniając powierzchnię ogrzewanych obiektów w m2, a nie ilość budynków, to odsetek ekologicznego ogrzewania wyniósłby ponad 95 %.  Są bowiem obiekty liczące kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni ogrzewania np.: szpital, szkoły, czy firma Fideltronik, jak również małe budynki handlowe, które mają po kilkadziesiąt m2. Przy czym najczęściej to w tych ostatnich stosowane są przestarzałe systemy grzewcze , wymagające wymiany.    W całej Suchej Beskidzkiej jest jeszcze 40 takich budynków, niby niewiele lecz w sezonie grzewczym mają znaczący udział w zanieczyszczaniu powietrza.

Przypominamy, że obecnie nie ma programów zewnętrznych, z których gmina Sucha Beskidzka mogłaby pozyskać środki finansowe na dopłaty do wymiany źródeł ciepła w obiektach gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.

Nie mniej jednak Rada Miasta w trosce o ochronę powietrza i ograniczenie niskiej emisji , przyjęła zasady dopłat zgodnie z którymi podmioty gospodarcze mogą otrzymać dotację na wymianę przestarzałych pieców ze środków własnych gminy, która wynosi odpowiednio 4 500zł w przypadku wymiany na instalację gazową lub 3 500zł na piec opalany ekogroszkiem.  

Poniższe zestawienia w formie wykresów przedstawiają rodzaje systemów ogrzewania w budynkach, w których mieszczą się przedsiębiorstwa, firmy, instytucje czy lokale usługowe. Inwentaryzowane obiekty zostały podzielone na cztery kategorie (budynki użyteczności publicznej, budynki oświaty, obiekty handlowo-usługowe oraz przemysłowo-produkcyjne).

źródło: UM Sucha Beskidzka


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image