Dodano dnia 23.10.2015, 15:18
Czy zakup zamku opóźni inne inwestycje ?
Budowa Centrum Kultury, modernizacja stadionu Babiej Góry i rewitalizacja Rynku to duże inwestycje zaplanowane na najbliższe lata w Suchej Beskidzkiej. Czy zakup zamku opóźni ich realizację?
Lubię to
16 października burmistrz miasta Stanisław Lichosyt podpisał akt notarialny jako przedwstępną umowę na kupno Zespołu Zamkowo - Parkowego, za cenę 5 milionów złotych. Równocześnie miasto wpłaciło zadatek w wysokości 200 tys. zł.
Ostateczne zakończenie sprawy i zawarcie z Tarnowskimi aktu notarialnego umowy kupna-sprzedaży zamku ma nastąpić w terminie do trzech miesięcy od założenia nowej księgi wieczystej, co nastąpi prawdopodobnie w I kwartale 2016 roku. Na ten cel w budżecie gminy zabezpieczona została połowa potrzebnej kwoty czyli 2.5 miliona złotych.
Druga połowa ma pochodzić z dotacji z budżetu państwa. Wniosek w tej sprawie trafił do kancelarii Premiera początkiem października tego roku. Zgodnie z przyjętymi procedurami, wcześniej musiał uzyskać pozytywne opinie Wojewody, Marszałka Województwa Małopolskiego, a także konserwatora zabytków. Do wniosku konieczne było dołączenie m.in. wyceny zespołu zamkowo-parkowego sporządzonej przez rzeczoznawcę oraz porozumienia zawartego ze spadkobiercami Tarnowskich.
Obecny rząd na rozpatrzenie wniosku ma więc niewiele czasu, wszystko wskazuje na to, że zajmie się nim dopiero nowo wybrany. Co będzie jednak jeśli nie uda się pozyskać tych pieniędzy, czy miasto poradzi sobie z tak dużym obciążeniem, co z planowanymi inwestycjami?
„Musimy się liczyć również i z taką ewentualnością, ale zrobimy wszystko aby te środki pozyskać. Zespół zamkowo-parkowy, jako cenny zabytek jest nie tylko ofertą turystyczną miasta lecz równocześnie dobrem narodowym i Państwo nie może pozostać obojętne.
Jeśli chodzi o planowane inwestycje, to w tej sytuacji opóźni się budowa Centrum Kultury, ponieważ poza kosztami zakupu zamku, musimy wykorzystać możliwości, które dają programy regionalne na jego remont. W pierwszej połowie 2016 roku będzie nabór projektów na rewitalizacje zabytków ze środków unijnych i trzeba się do tego dobrze przygotować.
Poza tym nie wstrzymujemy prac modernizacyjnych stadionu Babiej Góry, przebudowa infrastruktury lekkoatletycznej będzie wykonana.
Na rewitalizacje rynku Urząd Marszałkowski planuje nabór wniosków dopiero w IV kwartale 2016 roku, a więc realizacja będzie możliwa w kolejnych latach. Przygotujemy ostateczną wersję projektu rewitalizacji rynku i będziemy aplikować o środki unijne na ten cel z realizacją w latach 2017-2018”. – mówi burmistrz Stanisław Lichosyt.
Dodaj komentarz