Sport wyczynowy to pasja wymagająca nierzadko ogromu wyrzeczeń i setek godzin spędzonych na treningach. Udział w zawodach, a w szczególności wywalczenie na nich medali i tytułów jest nagrodą za ciężką pracę. Sukcesy sportowców i trenerów reprezentujących Suchą Beskidzką są doceniane przez Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta. We wtorek, 19 listopada nagrody za wysokie osiągnięcia na arenach wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
Nagrody Burmistrza za wybitne osiągnięcia sportowe są przyznawane od 2005 roku zawodnikom, trenerom i działaczom zamieszkałym w Suchej Beskidzkiej lub reprezentującym stowarzyszenia sportowe z terenu miasta. Podczas spotkania w sali sesyjnej Urzędu Miasta Burmistrz nagrodził dwie pływaczki Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jasień”, dwoje kolarzy Zawojaka Zawoja - mieszkańców Suchej Beskidzkiej, łucznika Łuczniczego Towarzystwa Sportowego „Zamek Suski” oraz sześcioro zawodników SKL Sucha Beskidzka oraz jednego z trenerów tego klubu.
Pierwszą z nagrodzonych jest pływaczka UKS „Jasień” Ewa Wrona, która w przeszłości otrzymywała już nagrody Burmistrza Miasta za wysokie osiągnięcia sportowe. Podopieczna Łukasza Miklusiaka i Piotra Starzaka w bieżącym roku ponownie uzyskała wiele znaczących osiągnięć. Do największych należy wywalczenie tytułów mistrzyni Polski w wyścigach na 100 i 200 metrów stylem klasycznym podczas rozegranych w dniach 11-14 lipca w Olsztynie Mistrzostwach Polski w Pływaniu Juniorów oraz brązowego medalu na 200 m stylem klasycznym na Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu, które odbyły się w dniach 25-28 kwietnia w Lublinie.
Drugą z nagrodzonych pływaczek jest Wiktoria Gracjasz, która podobnie jak Ewa Wrona była wcześniej nagradzana przez Burmistrza Miasta, a rok 2024 był dla niej dalszym pasmem sukcesów. Największe święciła na rozegranych w dniach 11-14 lipca w Lublinie Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Pływaniu, zostając na nich trzykrotnie mistrzynią Polski. Zwyciężyła w wyścigach na 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym.
W gronie nagrodzonych znalazło się również dwoje suskich kolarzy, będących prywatnie rodzeństwem. Startujący w kategorii żaków Bruno Długosz został brązowym medalistą Mistrzostw Polski w Pumptracku, które rozegrano 12 października w Wadowicach. Natomiast uprawiająca kolarstwo górskie Maria Długosz w bieżącym roku największy sukces osiągnęła 15 września podczas Mistrzostw Polski w Maratonie MTB rozegranych w Barłominie. Po znakomitym wyścigu wywalczyła tytuł wicemistrzyni kraju w kategorii 16-17 lat.
Jako piąty nagrodę odebrał Borys Polak, trenujący pod okiem Mariana Mamcarczyka łucznictwo. Na rozegranych 2 marca w Dąbrowie Tarnowskiej Halowych Mistrzostwach Małopolski dzieci i młodzików wywalczył tytuł wicemistrzowski. Ponadto w ciągu całego sezonu wielokrotnie zajmował czołowe lokaty w Pucharze Małopolski i innych zawodach organizowanych na terenie Małopolski.
Spośród lekkoatletów SKL Sucha Beskidzka, prowadzonych przez Marka Witkowskiego, Bartłomieja Gruchlika i Marcina Balcera, jako pierwsza nagrodę Burmistrza Miasta odebrała Sabina Basiura, która w 2024 roku reprezentowała nasze miasto zarówno w kraju, jak i za granicą. 24 lutego w Rzeszowie została wicemistrzynią województwa w biegu na 300 metrów podczas Halowych Mistrzostw Województwa Małopolskiego U16. Powtórzyła to osiągnięcie na otwartym stadionie na rozegranych 9 czerwca w Suchej Beskidzkiej Mistrzostwach Województwa Małopolskiego Młodzików, gdzie ponadto była członkinią sztafety 4 x 100 metrów, która ukończyła rywalizację z trzecim czasem. Sabina Basiura zajęła także drugie miejsce w wieloskoku na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbyły się 7 września w Tarnowie, a brali w nich udział lekkoatleci z Małopolski i Podkarpacia.
Rezultaty uzyskane w konkurencjach technicznych przez Piotra Kąkola powodują, że w kategorii U12 znajduje się na pierwszym miejscu na listach krajowych w skoku wzwyż oraz na drugim w skoku w dal ze strefy. 3 marca na Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Brzeszczach triumfował w skoku w dal ze strefy, zostając mistrzem województwa w tej konkurencji. Natomiast 28 września podczas rozegranych w Krakowie Mistrzostw Województwa Małopolskiego U10, U12, U14 zwyciężył zarówno w skoku w dal ze strefy, jak i skoku wzwyż. Sukcesy tym większe, że Piotr Kąkol uprawia lekkoatletykę dopiero od roku.
Kolejną nagrodzoną, którą jest Emilia Śpiewla, cechuje szybkość, ale i wytrzymałość. 24 lutego na Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U16 w Rzeszowie zajęła trzecie miejsce w biegu na 60 metrów, zdobywając tym samym brązowy medal. Podczas czerwcowych Mistrzostw Województwa Małopolskiego U16 w Suchej Beskidzkiej została brązową medalistką w biegu na 300 metrów oraz w sztafecie 4 x 100 metrów. Natomiast na rozegranych we wrześniu w Tarnowie Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików uzyskała drugi czas w biegu na 300 metrów.
Specjalizująca się w biegach na średnich i długich dystansach Weronika Janeczek największy tegoroczny sukces osiągnęła na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U10, U12, U14, które odbyły się 28 maja w Krakowie. Rywalizując w kategorii U14 zajęła drugą lokatę w sztafecie 4 x 100 metrów, a podczas tej samej rangi zawodów przeprowadzonych również w stolicy województwa 28 września wywalczyła brązowy medal w biegu na 600 metrów.
Uprawiająca konkurencje techniczne, a zarazem siłowe, Julia Balcer 3 marca w Brzeszczach zajęła drugie miejsce w Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w pchnięciu kulą w kategorii U14, a 28 września w Krakowie triumfowała w tej konkurencji podczas Mistrzostw Województwa Małopolskiego U10, U12, U14 oraz wywalczyła wicemistrzostwo Małopolski w rzucie oszczepem.
Sprinterka Julia Gruchlik imponuje szybkością i wytrzymałością szybkościową. Największymi tegorocznymi osiągnięciami są trzy tytułu mistrzyni województwa. Pierwszy wywalczyła 27 stycznia na Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U18 w Rzeszowie, startując w biegu na 60 metrów. Natomiast podczas czerwcowych Mistrzostw Województwa Małopolskiego U18 w Krakowie została złotą medalistką w biegach na 100 i 200 metrów.
Podczas spotkania nagrodę Burmistrza Miasta odebrał również trener Bartłomiej Gruchlik, który przez wiele lat z sukcesami szkolił zawodników Chromika Mysłowice. Od września 2022 roku związany jest z SKL Sucha Beskidzka, gdy nieodpłatnie zaangażował się w prowadzenie zajęć w momencie intensywnego rozwoju suskiego klubu i zwiększenia się liczby trenujących zawodników. Obecnie opiekuje się grupą sprinterską, która pod jego pieczą osiąga bardzo dobre wyniki na zawodach rangi wojewódzkiej (w szczególności w biegach sztafetowych) i coraz mocniej zaznacza swoją obecność na imprezach o randze ogólnopolskiej.
Wtorkowa uroczystość stanowiła również okazję do wręczenia przez Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta nagrody dla Piotra Staszaka, które rokrocznie przyznawane są nauczycielom szkół prowadzonych przez samorząd Miasta osiągającym wysokie wyniki. Z uwagi na fakt, że Pan Piotr Staszak jest nauczycielem wychowania fizycznego i jest mocno związany ze środowiskiem sportowym, odebrał nagrodę na uroczystości, na której nagrodzono najlepszych sportowców w naszym mieście lub reprezentujących kluby działające w Suchej Beskidzkiej.
Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
źródło/foto: UM Sucha B.