Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 01.08.2015, 14:28
Budowa łącznicy kolejowej zmniejszy powierzchnię placu targowego

Już wiadomo, że w związku z budową łącznicy kolejowej w Suchej Beskidzkiej, nie obejdzie się bez zajęcia dodatkowej powierzchni placu targowego, gdyż po dokonaniu szczegółowych obliczeń projektowanego łuku i braku zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na przybliżenie torów do drogi, konieczna będzie likwidacja ok. 30 stanowisk handlowych.


W toku prowadzonych negocjacji z władzami samorządowymi ustalono, że utracone miejsca handlowe zostaną odbudowane w ramach inwestycji na pozostałej części ogródków działkowych , lecz po pewnym czasie PKP wycofały się z tego projektu twierdząc, że inwestycja jest realizowana na podstawie tzw. „specustawy” kolejowej i w tym trybie można jedynie wykonywać roboty ściśle związane z infrastrukturą kolejową.

Gotowe są natomiast pokryć wszelkie koszty związane z uszczupleniem placu targowego wraz z konsekwencjami związanymi z trwałością projektu targowiska, którego przebudowa była dofinansowana z środków Unii Europejskiej.

W dalszym ciągu trwają więc trudne negocjację władz miasta wspieranych przez zarząd Stowarzyszenia Ogrodowego „Jasień”, z PKP i wyłonioną w przetargu firmą SKANSKA wykonawcą łącznicy, w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań. Czasu jednak jest coraz mniej gdyż według harmonogramu, budowa łącznicy powinna ruszyć jesienią bieżącego roku.

„Nie chcemy w żaden sposób blokować tej inwestycji, ponieważ podejmowane przez PKP działania zmierzające do skrócenia czasu podróży są jak najbardziej zrozumiałe i konieczne, poza tym dostarczylibyśmy dodatkowych argumentów zwolennikom budowy nowej linii do Zakopanego przez Piekiełko. Nie mniej jednak muszą być poszanowane interesy wszystkich stron i nie może się to odbywać kosztem miasta i naszych mieszkańców. Sądzę, że jesteśmy coraz bliżej rozwiązania możliwego do zaakceptowania i inwestycja ruszy z niewielkim tylko opóźnieniem” –mówi burmistrz Stanisław Lichosyt.

Chodzi przede wszystkim o teren ogrodów działkowych i przystanek kolejowy. Według oficjalnej wersji PKP zamierzały przejąć tylko część ogrodu pod budowę torowiska oraz placyku manewrowego i niewielkiego parkingu na dziesięć miejsc postojowych, pozostawiając „enklawę” kilku ogródków działkowych obok przystanku i targowiska. Burmistrz sprzeciwił się takiemu rozwiązaniu, proponując wykupienie przez PKP całego ogrodu pomiędzy torami kolejowymi i wykonanie większej ilości miejsc postojowych. Uzasadnił to znaczeniem tego przystanku dla podróżnych, położeniem w stolicy powiatu i obecnymi trendami, gdzie coraz częściej podróżni pozostawiają samochody nawet na kilka dni udając się w dalszą drogę pociągiem.

Pozostaje więc mieć nadzieje, że w najbliższych czasie zostanie wypracowany kompromis, który umożliwi zakończenie inwestycji w zakładanym terminie (2016 rok), zachowana zostanie duża przestrzeń, a powstałe nowe obiekty jeszcze bardziej uatrakcyjnią centrum miasta, dobrze służąc społeczności.

Do rozwiązania jest jeszcze kwestia zajętego pod łącznicę ogrodu działkowego. Otóż zgodnie z obowiązującym prawem w sytuacjach gdy zostaje on przejęty na cele publiczne, obowiązek zapewnienia nowego miejsca dla działkowców ciąży na władzach samorządowych. W tej sprawie również toczą się rozmowy z zarządem stowarzyszenia działkowców, z naszych informacji wynika, że jedna z propozycji Burmistrza Miasta została już zaakceptowana.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image