Dodano dnia 17.05.2021, 08:52
Bezpłatna kolonoskopia w suskim szpitalu
Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, w ramach programu „Pro Life+ Program profilaktyki raka jelita grubego dla osób z terenu powiatu suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego”, przeprowadza bezpłatną kolonoskopię.
Lubię to
Celem głównym projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa osób w wieku aktywności zawodowej z terenu powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego w programie zdrowotnym profilaktyki raka jelita grubego w latach 2021-2023. Natomiast cele szczegółowe to zmniejszenie umieralności mieszkańców z terenów objętych projektem z powodu raka jelita grubego, zwiększenie odsetka nowotworów wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania (A i B wg Dukes’a), zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć), obniżenie kosztów leczenia raka jelita grubego, przełamanie bariery strachu przed badaniem (możliwość wykonania badania w znieczuleniu ogólnym).
Podejmowane w projekcie działania ułatwią dostęp do badań profilaktycznych i przyczynią się do zlikwidowania barier natury świadomościowej, komunikacyjnej, finansowej, a także barier równościowych, co w efekcie pomoże osiągnąć zaplanowany cel główny programu.
Efektem realizacji projektu będzie: zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów złośliwych raka jelita, poprzez udział w bezpłatnych badaniach kolonoskopii. Ułatwienie dostępu do badań profilaktycznych oraz nabycie wiedzy na temat zagrożenia rakiem jelita, tj.: czynników ryzyka, roli zdrowego trybu życia w profilaktyce, możliwości zapobiegania rozwojowi choroby.
Grupę docelową projektu stanowią osoby w wieku aktywności zawodowej zamieszkujące, pracujące lub uczące się na terenie powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego, bez objawów klinicznych sugerujących raka jelita grubego w wieku od 50 do 65 lat albo w wieku od 40 do 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego lub w wieku od 25 do 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha; w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Projektem objęte są także osoby w wieku od 20 do 49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP; w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z poradni genetycznej.
Rejestracja telefoniczna do badań: 668 312 904
(poniedziałek, czwartek, piątek w godz.: 15:30 – 18:00).
(poniedziałek, czwartek, piątek w godz.: 15:30 – 18:00).
Rejestracja mailowa do badań: kolonoskopia@zozsuchabeskidzka.pl
Więcej informacji na stronie projektu Pro Life+:
www.kolonoskopiaprolifeplus.pl
www.kolonoskopiaprolifeplus.pl
Dodaj komentarz