Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 01.07.2021, 08:29
Stanisław Sikora wrócił do Stryszawy

Słoneczna niedziela, piękny dworek w Stryszawie z 1870 roku i On – Stanisław Sikora, który po 110 latach wrócił do miejsca swojego urodzenia, by pozostać już na stałe w nowej przestrzeni Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie znanego też jako Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej.

 
Artysta urodził się w 17 listopada 1911 rokuwStryszawie. W wieku 14 lat wyjechał do Zakopanego, zostając uczniem Państwowej Szkoły PrzemysłuDrzewnego. Po ukończeniu zakopiańskiej szkoły, rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, nagradzany za swoją twórczość już podczas studiów, laureat m.in. Stypendium Funduszu Kultury Narodowej.

W roku 1948 w lokalu przylegającym do jego warszawskiej pracowni na Saskiej Kępie Stanisław Sikora przyjmował Pabla Picassa. Jego rzeźby i medale odnajdziemy w większych muzeach w kraju oraz w muzeach w Arezzo, Moskwie, Paryżu, Rawennie, Skopje.

Przez ostatnich 20 lat dorobek artystyczny naszego krajana można było oglądać w Muzeum Miejskim w Żywcu. To był przedostatni punkt na mapie podróży dzieł tego wybitnego rzeźbiarza i medaliera. Ostatnim stała się Stryszawa, jego rodzinna miejscowość. To właśnie w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej powstała pieczołowicie przygotowana wystawa, opiewająca na ponad 700 eksponatów.
Na zwiedzających czeka ogrom dzieł artysty; rzeźby, medale, rysunki a nawet odtworzona jego pracownia z grającym jeszcze radiem, niedopitym winem czy szklanką herbaty. Zwiedzając wystawę można poczuć ducha Stanisława Sikory, zobaczyć jego osobiste przedmioty a nawet usłyszeć jego głos, dzięki pokazom multimedialnym. Cała wystawa osadzona została w przestrzeni, jakby specjalnie czekającej na powrót Sikory, w której realizują się słowa artysty: „ Człowieku ... zaraz wracam”.

Uroczyste otwarcie miało miejsce 27 czerwca br. Z Warszawy przyjechała rodzina artysty, synowie z małżonkami. Tomasz, który jest znanym i uznanym na całym świecie artystą fotografem oraz Marek, astronom, profesor nauk fizycznych. W tym dniu otwarto również wystawę fotografii pt. „Harmonia” Tomasza Sikory, którą będzie można oglądać w ogrodzie Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej do końca września.

Zgromadzonych na tym „podwójnym” wernisażu wystaw, ojca Stanisława i syna Tomasza powitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Renata Chudzik oraz Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek, który objął patronat honorowy nad wystawą. Piękne słowa padły z ust syna artysty – Tomasza - 
„Ja myślę, że tata, tam z góry, tym wszystkim rozporządził”. Zaznaczył, jak wielkie jest to wzruszenie, że dorobek całego życia ojca wrócił do miejsca tak ważnego, tak sentymentalnego dla całej rodziny.

Uroczystość uświetniała muzyka kapeli góralskiej Spod Jałowca, jeszcze mocniej podkreślając przynależność całego przedsięwzięcia do regionu Beskidów. Dodatkową dawkę wzruszeń dostarczyli przedstawiciele Grupy Artystycznej Synapsy, pod artystyczną kuratelą Małgorzaty Kłapyty, przedstawiając obu artystów, a w szczególności opowiadając fragmenty z życia Stanisława Sikory opracowane na podstawie wydanej w 2000 roku biografii artysty zatytułowanej „Jedno życie”.

Na wernisaż przybyli również inni artyści, m.in. Stanisław Pietrusa, również rzeźbiarz i medalier pochodzący ze Stryszawy, który w 2018 roku miał tutaj wystawę czasową pt. „W hołdzie Janowi Pawłowi II”, prezentując cząstkę swojej, równie bogatej twórczości. Obecna była również przedstawicielka Muzeum Miejskiego w Żywcu, którzy wcześniej opiekowali się wystawą, a dzięki ich życzliwości, doświadczeniu i pomocy Stryszawa może teraz cieszyć się z posiadanej ekspozycji.

Wiele pozytywnych słów padło pod adresem samej wystawy, goście i amatorzy sztuki nie kryli zaskoczenia bogactwem twórczości artysty oraz aranżacją i rozmachem podjętych działań. Nie dziwią te zachwyty, ponieważ nad wystawą czuwał osobiście syn artysty Tomasz wraz z żoną Małgorzatą. Bardzo duże ich zaangażowanie i wkład pracy w wystawę gwarantują jej rzetelność i prawdziwość. Sam Tomasz Sikora decydował o rozkładzie eksponatów, osobiście niektóre z nich przygotowywał, nie szczędząc czasu na wizyty czy konsultacje telefoniczne.

Warto zaznaczyć, że spotykają się w Stryszawie dwa artystyczne światy – wystawa stała – medale i rzeźby Stanisława Sikory oraz wystawa czasowa –fotografie artystyczne Tomasza Sikory. 


źródło: GOK Stryszawa


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image