Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 14.05.2018, 17:06
Krzeszów: Muzyka kameralna w murach kościoła

W miniony weekend w krzeszowskim kościele pw. MB Nieustającej Pomocy odbył się pierwszy koncert z cyklu Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest jedną z najstarszych parafii w całym regionie podbabiogórskim, a jej początki sięgają połowy XIV wieku. W zabytkowych murach wypełnionych pięknymi rzeźbami i malowidłami rozbrzmiały dźwięki muzyki kameralnej w wykonaniu Zespołu Akademii Muzycznej w Krakowie. Towarzyszyła im sopranistka Maria Babicz. Wydarzenie odbyło się pod kierownictwem artystycznym dr hab. Wacława Golonka, a organizatorami są Dom Kultury w Stryszawie oraz Wójt Stryszawy.

Krzeszowska parafia, według źródeł, powstać musiała pomiędzy 1333 a 1355 rokiem. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku, ponad dwustuletni kościół w Krzeszowie musiał już być w bardzo złym stanie. Niestety nie zachował się żaden obraz tego kościoła, a informacje, jakie mamy o nim, są bardzo szczupłe.
W opracowaniu dr J. Szablowskiego w "Zabytki sztuki w Polsce" Inwentarz topograficzny Państwowego Instytutu Historii Sztuki z roku 1948 czytamy: "Kościół drewniany p.w. św. Katarzyny wzniesiony w roku 1615, powiększony w 3 ćwierci wieku XVII, zburzony w roku 1905. Kościółek ten posiadał od zachodu wieżę o ścianach pochyłych z izbicą i otwarte soboty dookoła. Strop nawy ozdobiony był scenami z życia św. Katarzyny, chór muzyczny malowany przedstawieniami dekalogu".

O potrzebie budowy nowej świątyni świadczy powstanie Komitetu budowy kościoła. Zachował się medal z roku 1873, z napisem: PAMIĄTKA ZA OFIARY NA BUDOWĘ KOŚCIOŁA W KRZESZOWIE. Proboszczowie nie wspominają jednak w Kronice o potrzebie budowy nowej świątyni. Ksiądz Wawrzyniec Barcik, proboszcz parafii w latach 1836-1855, remontował stary kościół, w 1850 roku założył nowe, murowane na wapnie podwaliny kościoła, gdyż dotychczasowe z roku 1836 "zbutwiały i do ziemi się wgniotły". Sprawiał do kościoła nowe sprzęty i szaty liturgiczne. W roku 1852 rozpoczęto parafialną składkę na zegar wieżowy, a w roku 1853 naprawiono dach na korytarzu około kościoła przybudowanym i na stacjach Męki Pańskiej. Ks. Piotr Wróbel, jego następca, wymienia jeszcze inne prace przez niego wykonane: konfesjonały, ławki, antypedium i stopnie ołtarzowe. W roku 1882 proboszczem został ks. Józef Cyankiewicz. W kronice napisał o remoncie w roku 1887 kopuły i bani na wieży, oraz o ufundowaniu nowego konfesjonału i odnowieniu, znalezionych pod dzwonnicą obrazów z feretronów. 4 stycznia 1900 roku przybył do Krzeszowa ksiądz Michał Bochenek. W pierwszych słowach, pisanej przez siebie kroniki, mówi o natychmiastowej potrzebie budowy nowego kościoła. Przez jakiś czas trwały jeszcze burzliwe dyskusje z parafianami o miejsce budowy, ale już w maju 1901 roku postanowiono, że nowy kościół budowany zaraz być musi, bo stary grozi zawaleniem.

Budowę rozpoczęto 30 lipca 1901 roku. "Budowniczy Karol Korn z Bielska zawarł umowę i rozpoczęły się prace". Dnia 2 sierpnia odprawiono nabożeństwo o błogosławieństwo w rozpoczętym dziele. 8 września, Ksiądz Marceli Klimkiewicz, delegat Najprzewielebniejszego Książęco-Biskupiego Konsystorza w Krakowie, dokonał poświecenia Kamienia węgielnego nowego kościoła.


foto. Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image