Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 21.12.2020, 10:48
Wróciły pociągi na trasie z Krakowa do Zakopanego
Od 19 grudnia przywócono ruch kolejowy z Krakowa do Zakopanego na modernizowanej trasie Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane. Do dyspozycji podróżnych będzie 14 bezpośrednich połączeń dalekobieżnych min. z Warszawy i Trójmiasta oraz 32 kursy pociągów regionalnych. Modernizacja jednotorowej „zakopianki” odbywa się etapami, by zapewnić dojazdy koleją w Tatry w sezonie letnim i zimowym.
– Realizacja projektów z Krajowego Programu Kolejowego otwiera coraz więcej możliwości podróży w całym kraju. Każdy etap inwestycji, również na kolejowych trasach Małopolski  istotnie zwiększa dostępność mieszkańców do kolei. Polska kolej staje się coraz bardziej komfortowa, bezpieczna i punktualna – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Sprawniejsze przejazdy i wygodniejsze przystanki na trasie do Zakopanego są efektem zrealizowanych prac. Pociągi jadą nowym torem między Skawiną a Suchą Beskidzką, przez stacje Sucha Beskidzka, Jordanów oraz zmodernizowanym odcinkiem Sieniawa - Nowy Targ. Dla podróżnych jest wygodniejszy dostęp do pociągów na stacjach i przystankach: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Lasek, Nowy Targ, Sieniawa. Perony są oświetlone oraz wyposażone w wiaty, ławki i czytelne oznakowanie. Modernizacja zapewniła dogodny dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania.

Na blisko 80 przejazdach jest bezpieczniej dla pasażerów pociągów, kierowców oraz pieszych. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach toru i drogi pomiędzy Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką a Zakopanem. Sygnalizatory i nowe zabezpieczenia dodatkowo ostrzegają kierowców i pieszych. Nowa nawierzchnia jezdni ułatwia ruch drogowy.

Krótsze i wygodniejsze podróże koleją pod Tatry
Po zakończeniu wszystkich prac na trasie z Krakowa do Zakopanego podróż skróci się do ok. 2 godz. Ważnym efektem inwestycji są przebudowane stacje i przystanki, znacznie ułatwiające dostęp do kolei. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2023 r. Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka  - Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Koleją przez Wadowice na Podbeskidzie
Zakończył się pierwszy etap prac na linii między Wadowicami a Andrychowem. Wracają bezpośrednie połączenia koleją z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony na Śląsk. Dla podróżnych udostępnione będą przystanki w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie oraz stacja Andrychów. Perony mają oświetlenie oraz są oznakowane. Będą wyposażone w wiaty i ławki. W kolejnym etapie prac prowadzona będzie przebudowa m. in. przejazdów kolejowo-drogowych oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Ponadto od 14 marca 2021 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy mijanki w Barwałdzie Średnim.

– Po kolejnym etapie prac wracają pociągi z Krakowa do Zakopanego. Wykonany został również istotny zakres robót, pozwalający na przejazd pociągiem z Wadowic do Andrychowa. Kolejowe inwestycje, pomimo ograniczeń związanych z pandemią są kontynuowane. Współpracujemy z wykonawcami w budowaniu coraz lepszej kolei – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wszystkie prace w ramach projektu PLK na trasie Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice - Andrychów zostaną zrealizowane do końca roku 2021 r.  Efektem będzie krótszy o kilkanaście minut czas podróży. Sprawniejsze i bezpieczniejsze będą przejazdy regionalne oraz z Małopolski na Śląsk. Istotną korzyścią dla podróżnych staje się zwiększenie dostępności do kolei.
Możliwości przejazdów na jednotorowej trasie zwiększy budowa mijanki w Barwałdzie Średnim. Przewoźnicy będą mogli uruchomić dodatkowe pociągi.

Prace realizowane są w ramach projektu o wartości 129 mln zł : „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice - granica województwa” (Etap I). Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2022 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image