Ta pierwsza była największą i najbardziej tragiczną. Jej ofiarami padło ok. 140 tys. osób. Jedną z tych ofiar była Krystyna Listwan, która jako dziecko wraz z rodziną trafiła wówczas na „nieludzką ziemię”. Ta mieszkanka Suchej Beskidzkiej od wielu lat jest zaangażowana w działania upamiętniające tamte tragiczne losy Polaków pod sowiecką okupacją. Również tym razem Krystyna Listwan – członek Związku Sybiraków wraz z przedstawicielami Małopolskich Patriotów zorganizowali uroczyste obchody rocznicowe.
W ich przeprowadzenie włączyli się też suscy harcerze z 2. Szczepu Drużyn Harcerskich "Horyzont" i, w roli warty honorowej, młodzi członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP "Błyskawica". Po okolicznościowej mszy św. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej koncelebrowanej przez ks. Macieja Kłosa i ks. Andrzeja Błażkiewicza, z poruszającym kazaniem pierwszego z wymienionych, oraz po krótkiej prezentacji filmowej archiwalnych materiałów, uczestnicy zgromadzili się przy postawionym przed dziesięciu laty, stojącym obok suskiej świątyni, pomnikiem.
Pomnik poświęcony jest „Pamięci tysięcy polskich Sybiraków wywiezionych do Związku Radzieckiego w latach 1940 – 1956 zamordowanych i zmarłych w tajdze, tundrze i stepach bez mogił i tablic pamiątkowych. W 70 rocznicę czterech dużych zsyłek: 10 lutego, 13 kwietnia, 20 czerwca 1940 r. i 16 czerwca 1941 r. Ofiarom Katynia z kwietnia 1940. 96 ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.” .
Zebrani wysłuchali tam hymnu Sybiraków oraz wystąpień: Krystyny Listwan, ks. Stanisława Bogacza i senatora RP Andrzeja Pająka. Następnie pod obeliskiem złożone zostały wiązanki kwiatów. W imieniu władz powiatu kwiaty złożyli członkowie zarządu Krzysztof Chudzik i Piotr Surzyn wraz z sekretarzem powiatu Krzysztofem Kołaczem. Na zakończenie zebrani zmówili modlitwę za zmarłych.
źródło: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej