Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 27.07.2021, 14:17
Uroczystości pogrzebowe kpt. Wojciecha Stypuły “Bartka”
W piątek 23 lipca 2021 r. w Panteonie Wyklętych na cmentarzu komunalnym w Wadowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe pochodzącego z Tarnawy Dolnej kpt. Wojciecha Stypuły “Bartka”, zabitego przez siepaczy NKWD 22 lipca 1944 r. W imieniu mieszkańców Tarnawy oraz powiatu suskiego wieńce na grobie Bohatera złożyli: Joanna Stypuła – członek zarządu powiatu, Barbara Kiepura – sołtys Tarnawy Dolnej oraz Stanisław Gaura – prezes OSP Tarnawa Dolna.
Kpt. Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej. W latach 1924-1927 ukończył Szkołę Podchorążych w Warszawie i Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie służył w 43. pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy pływał jako oficer polskiej floty handlowej. Reprezentując Akademicki Związek Morski w Jastarni, którego był instruktorem żeglarskim, w 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Tworząc polską flotę harcerską, współpracował z jedną z najwybitniejszych postaci tamtych lat, gen. Mariuszem Zaruskim, wybitnym żeglarzem i taternikiem, twórcą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Parał się także dziennikarstwem, publikując w młodzieżowych czasopismach “Płomyk” i “Płomyczek”, tworzył też edukacyjne książeczki dla dzieci i wierszyki (m.in. popularny do dziś “Miała baba koguta”).

Po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, a następnie aktywnie działał w konspiracji (w ramach Tajnej Armii Polskiej, a następnie – Armii Krajowej). W lipcu 1944 r. brał udział w operacji “Ostra Brama”, mającej na celu wyzwolenie Wilna z rąk Niemców. Niedługo później zginął na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej po otoczeniu żołnierzy AK przez wojska radzieckie.
Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione w 2018 r. w ramach prac Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas uroczystości pogrzebowych ten żołnierz i patriota został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Organizatorem uroczystości były: wadowicki samorząd, IPN oraz 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, a mszy św. odprawionej w wadowickiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz.

fot. i informacje: Powiat Wadowicki

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image