Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.10.2021, 13:34
System „Bramek ABC” (Automated Border Control) od dziś na podkrakowskim lotnisku

Uroczyste przekazanie systemu „Bramek ABC” (Automated Border Control) miało miejsce dzisiaj w hali przylotów na terminalu pasażerskim Kraków Airport. W uroczystości wzięli udział: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Renata Obrzut, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk SG Winicjusz Tęczar oraz Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Kraków Airport staje się z każdym rokiem nowocześniejszy i bardziej przyjazny pasażerom. To obecnie port lotniczy na miarę XXI wieku. Od 5 października funkcjonuje w nim system urządzeń  do automatycznej kontroli granicznej podróżnych tzw. „Bramek ABC”, przekazanych do użytkowania przez Wojewodę Małopolskiego Pana Łukasza Kmitę tutejszej Placówce Straży Granicznej.

Nowa inwestycja, pozwala usprawnić proces kontroli granicznej podróżnych, wspomagając funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących służbę w MPL w Krakowie-Balicach w jeszcze efektywniejszej ochronie granicy państwowej.


System „Bramek ABC” (Automated Border Control) przeznaczony jest do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen. Oznacza to między innymi, że obywatele UE, EOG lub Szwajcarii, którzy ukończyli 18 lat i legitymują się dokumentem biometrycznym sami mogą wybrać formę kontroli (dotychczasowa czy automatyczna). Zastosowanie najnowocześniejszych technik biometrycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, wysoką jego skuteczność i minimalizuje ryzyko błędów.


Choć nazwa systemu wskazuje na automatyczną kontrolę, warto podkreślić, że cały proces weryfikacji odbywa się pod nadzorem funkcjonariusza Straży Granicznej. Inaczej jednak, niż w przypadku tradycyjnej odprawy granicznej, osoba poddająca się kontroli nie ma bezpośredniego kontaktu z kontrolerem. Cała procedura trwa kilkanaście sekund, co przy kumulacji lotów pozwala znacząco skrócić zarówno czas oczekiwania na kontrolę, jak i samej kontroli.


W Balicach gotowych do pracy jest 10 specjalistycznych „Bramek ABC” –   5 przeznaczonych do  odpraw na przylotach  i 5 dla wylatujących pasażerów. Oznacza to, że w jednym czasie sprawdzonych może zostać nawet 10 – ciu podróżnych. Do ich odprawy wystarczy 2 funkcjonariuszy Straży Granicznej, przeszkolonych w obsłudze tych urządzeń. Wygodniej, sprawniej i nowocześniej będzie więc zarówno dla pasażerów, jak i dla dbających o ich bezpieczeństwo i komfort pracowników lotniska i funkcjonariuszy Straży Granicznej.


Podobnie urządzenia funkcjonują z powodzeniem w wielu europejskich portach lotniczych. W Polsce, oprócz Kraków Airport, pasażerowie mogą dokonać automatycznej odprawy granicznej na lotniskach na Okęciu, w Modlinie, Wrocławiu oraz Poznaniu.


Warto podkreślić, że odprawa w systemie ABC dokonywana jest samodzielnie przez pasażera, w sposób automatyczny, z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych, co ma szczególne znaczenie w czasie obecnej pandemii.


Odprawiany pasażer postępuje zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie - umieszcza dokument na czytniku, gdzie zostaje on zeskanowany. Następnie, po pomyślnej weryfikacji, następuje otwarcie drzwiczek i kolejny etap kontroli, czyli porównanie danych biometrycznych zawartych w dokumencie z wizerunkiem osoby poddającej się sprawdzeniom. Gdy system potwierdzi, że dokumentem posługuje się osoba uprawniona, a sam dokument upoważnia do przekroczenia granicy, proces zostaje zakończony i pasażer opuszcza bramki.

Wartość inwestycji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wyniosła 5 618 780 złotych brutto.

źródło: KaOSG

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image