Rozwiązanie zastosowane w Szpitalu Rejonowym w Suchej Beskidzkiej nie tylko pozwoliło na optymalne zacienienie pomieszczeń, ale dodatkowo przez zastosowanie fotowoltaiki uzyskać w sposób ekologiczny energię. Doceniono to nawet w Brukseli.
We wrześniu podczas posiedzenia Komisji Europejskiej w Brukseli odbyła się konferencja na temat dobrych praktyk podczas rozpisywania zamówień publicznych. Szpital w Suchej Beskidzkiej był jednym z 4 przykładów z całej Europy na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w tej kwestii
- Takie praktyki są ogromną rzadkością i z całej Europy mogliśmy zaprezentować tylko cztery przykłady, w tym jako jedyny był Szpital Rejonowy w Suchej Beskidzkiej z tej części Unii - powiedział nam Mateusz Licho, który był prelegentem podczas konferencji.
Innowacyjność w sposobie rozpisywania zamówień publicznych polegała na tym, że zarząd szpitala nie rozpisał przetargu w oparciu o najtańszą ofertę, tylko wcześniej dokonał rozpoznania w celu uzyskania informacji na najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie problemu.Można było wykazać, że szpital zastosował się do dobrych praktyk w procesie dialogu technicznego.
Każde postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego powinno rozpocząć się precyzyjnym określeniem oczekiwań i potrzeb instytucji zamawiającej. To jedna z najistotniejszych czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, gdyż determinuje cały dalszy przebieg postępowania, łącznie z wyborem trybu i możliwością składania ofert. Dialog pomiędzy zamawiającym a sektorem prywatnym, służący sformułowaniu wymagań odnośnie przedmiotu zamówienia, niebędący trybem udzielenia zamówienia publicznego, został przewidziany w przepisach dyrektyw unijnych i określony mianem „dialogu technicznego”.
Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Metoda ta znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne). Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W.
Wszyscy byli pacjenci, ich rodziny oraz personel szpitala wiedzą doskonale jak gorąco potrafiło być w budynku w okresie letnim. Temperatura w pokojach momentami sięgała nawet 40 stopni C. Zastanawiano się nad klimatyzacją w pomieszczeniach narażonych na nadmierne nasłonecznienie, jednak koszt takiej inwestycji przekraczał 93 tys. zł. Do tego należy w późniejszym okresie doliczyć koszt energii i serwisu.
EcoQuip jest kontynuacją projektu LCB Healthcare, w ramach którego zrealizowano wiele nowatorskich projektów takich jak: „super wydajnego oświetlenia”, metod czyszczenia i dezynfekcji łóżek przegrzaną parą przy użyciu robotów przemysłowych, czy zakup ubrań dla personelu wyprodukowanych z włókien eukaliptusa.
Zamontowano rolety wewnętrzne oraz w miejscach newralgicznych klimatyzatory typu „Split”. Komisja oceniająca propozycje wystosowane przez oferentów, zarekomendowała rozwiązanie zastosowania ogniw fotowoltanicznych jako markiz nadokiennych. Umowę podpisano na początku 2015 roku, a prace rozpoczęto 28 sierpnia 2015 r.
Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 948 487,21, przy czym szpital dał od siebie tylko 96 114,59 zł.