Dodano dnia 17.11.2021, 08:55
Sucha Beskidzka: Protest pracowników cywilnych policji
W dniach 15 i 16 listopada 2021r. (poniedziałek i wtorek) w Komendzie Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej absencja pracowników Policji wyniosła około 90% wszystkich zatrudnionych osób, nieobecność tak dużej liczby osób, wiązała się z koniecznością zwrócenie uwagi na tragiczną sytuacją pracowników Policji, nie tylko tych zatrudnionych w Komendzie Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, ale wszystkich, w całej Polskiej Policji.
Lubię to
Galopująca w obecnym roku inflacja oraz notoryczne ignorowanie oraz proponowanie żenująco niskich podwyżek dla zatrudnionych w Policji pracowników przez Rząd, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władze Polskiej Policji doprowadziło do sytuacji, w której od 1 stycznia 2022 roku około 50% zatrudnionych pracowników całej Policji będzie otrzymywać wynagrodzenie minimalne, a w naszej jednostce tj. w KPP w Suchej Beskidzkiej oraz w jednostkach jej podległych, po waloryzacji wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia 2022r osoby otrzymujące takie wynagrodzenie będą stanowiły około 74% wszystkich zatrudnionych pracowników.
Na przestrzeni ostatnich lat płaca minimalna wzrosła o około 70%, a podwyżka wynagrodzenia pracowników Policji wyniosła około 39%. Z podanych liczb jasno wynika, że nastąpiło duże spłaszczenie wynagrodzeń. Dochodzi do tak patologicznych sytuacji, że osoby zatrudnione na najniższych stanowiskach z minimalnymi wymaganiami niezbędnymi do pracy, dostają wynagrodzenie takie same lub większe od osoby od której wymagana jest znajomość oraz doświadczenie w pracy w administracji, kadrach, finansach, specjalistyczna wiedza z zakresu teleinformatyki i która odpowiada karnie za dokumenty i przetwarzane informacje jawne i niejawne. Należy także zauważyć, że pracownicy biur oraz osoby na stanowiskach specjalistycznych (np. informatycy, technicy) niejednokrotnie wykonują te same czynności co Policjanci pełniący służbę w biurach (przede wszystkim w dużych jednostkach, np. w Wydziale Finansów, Wydziale Kadr, Wydziale Łączności i Informatyki), a ich wynagrodzenia są kilka krotnie niższe niż Policjantów. Takie żenująco niskie wynagrodzenia sprawiają, że pracownik Policji czuje się dyskryminowany i poniżany przez pracodawcę (który jest naszym wspólnym pracodawcą, Policjantów i pracowników Policji). Mamy wrażenie, że wszyscy, a w szczególności osoby sprawujące władzę w naszym Państwie, postrzegają wynagrodzenia pracowników Policji poprzez wysokość wynagrodzenia Policjantów i w związku z tym panuje przekonanie, że pracownik Policji ma się bardzo dobrze, niestety rzeczywistość jest okrutna i pokazuje, że jest inaczej.
My, pracownicy Policji, zdajemy sobie sprawę z tego, że służba Funkcjonariuszy Policji jest bardzo stresująca i niejednokrotnie niebezpieczna, dlatego naszym celem nie jest zrównanie wynagrodzenia z wynagrodzeniem Policjantów, nie staramy się także o przywileje przysługujące Policjantom, staramy się tylko o godne wynagrodzenie za naszą pracę, zwłaszcza, że w jednostkach takich jak Komenda Powiatowe Policji nie ma żadnej ścieżki awansu dla pracowników Policji. Porozumienie Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji na Spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa i Sejmu podkreśla, że głównym celem organizacji związkowych jest podniesienie średniego wynagrodzenia pracowników Polskiej Policji do poziomu średniego wynagrodzenia w Krajowej Administracji Skarbowej w okresie najbliższych 4 lat tj. od 2022 do 2025r.
Niestety oprócz żenująco niskiego wynagrodzenia, pracownicy Policji borykają się także z problemami pozapłacowymi. Dziś pracownicy Policji zatrudniani są na podstawie wielu ustaw. W zależności od miejsca zatrudnienia i charakteru pracy są to przepisy Kodeksu Pracy, ustawy
o Służbie Cywilnej, ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce czy ustawy o Instytutach badawczych. Tak zawikłana forma zatrudnienia, skutkuje tak niesprawiedliwymi sytuacjami jak brak możliwości wykorzystania tzw. „oszczędności” (w przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego) na nagrody/premie, między grupami pracowników zatrudnionych na podstawie różnych ustaw, pomimo, że Ci pracownicy zastępują się wzajemnie w obowiązkach służbowych.
W najważniejszej dla tej naszej formacji ustawie, czyli w ustawie o Policji status pracownika Policji nie został uregulowany, choć w innych ustawach, jak np. w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej czy Służbie Więziennej status pracownika jest uregulowany. Od 1990 r., po zmianie struktury, Policja zaczęła się „ucywilniać”, czyli zatrudniać coraz więcej pracowników, którzy nie są funkcjonariuszami.
Dziś pracownicy Policji na stanowiskach administracyjnych, specjalistycznych czy logistycznych stanowią 1/5 osób zatrudnionych i pełniących służbę w Policji. Uważamy, że najwyższy czas, aby pracownik Policji zaistniał w strukturze. Przede wszystkim dzięki statusowi będziemy przypisani do branży i uzyskamy szansę na uporządkowanie i ujednolicenie wielu spraw związanych z różnymi formami zatrudnienia. Ujednolicenie zasad dotyczących zatrudnienia pracowników Policji jest koniecznością, gwarantując pewien minimalny standard ochrony, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Zdumienie budzi fakt, że nawet status psa oraz konia służbowego został już uregulowany w ustawie o Policji poprzez dodanie ustawą z 24 czerwca 2021 r. nowego rozdziału 10d, natomiast pracownicy Policji swojego statusu się nie doczekali.
Chcąc polepszyć warunki pracy oraz płacy pracowników Policji, poszczególne Związki Zawodowe Pracowników Policji wszczęły z pracodawcą Spór Zbiorowy. My, jako pracownicy Policji, mamy nadzieję, że rządzący, obudzą się wreszcie i przejrzą na oczy dostrzegając zaniedbania i zaniechania jakich jesteśmy świadkami od wielu lat wobec pracowników zatrudnionych w Polskiej Policji - piszą Pracownicy Policji Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej.
Dodaj komentarz