Dodano dnia 06.03.2025, 14:54
Służby mundurowe jak MON. Jest porozumienie MSWiA i związkowców.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak i przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych podpisali porozumienie w sprawie poprawy warunków służby. Związki walczyły między innymi o zrównanie wysokości świadczeń mieszkaniowych ze świadczeniami, jakie obowiązują w Ministerstwie Obrony.
Lubię to
Dzisiaj w MSWiA zostało podpisane porozumienie ze związkowcami służb podległych resortowi. Kończy to trwającą od kilku miesięcy akcję protestacyjną.
Porozumienie z szefem MSWiA podpisali w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów - Rafał Jankowski, NSZZ Straży Granicznej - Marcin Kolasa, NSZZ Pracowników Pożarnictwa - Krzysztof Hetman, Związku Zawodowego Strażaków "Florian" - Łukasz Kunek, Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność" - Bartłomiej Mickiewicz.
- To bardzo ważny dzień - podpisaliśmy porozumienie, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie miesiące - powiedział minister Siemoniak podczas konferencji prasowej. - Przed służbami państwowymi czasy pełne wyzwań. Dlatego to porozumienie i dialog ma ogromne znaczenie - dodał szef MSWiA.
Szef MSWiA podkreślił, że podpisanie porozumienia stało się możliwe dzięki ogłoszonej w lutym decyzji o przyznaniu dodatków mieszkaniowych dla pracowników służb. Świadczenie mieszkaniowe, będzie wypłacane na takich samych warunkach jak w wojsku. Najniższy dodatek wyniesie 900 zł, a najwyższy – 1800 zł. Wysokość świadczenia będzie zależeć od cen mieszkań w poszczególnych regionach kraju, w których służą mundurowi.
Minister podkreślił również znaczenie służb mundurowych. - Podkreślam szczególnie też i to, że czasy mamy tak trudne, tak ciężkie, tyle jest wyzwań przed służbami państwowymi, że to porozumienie, ten dialog, ta wspólna odpowiedzialność ma dużo większy sens niż zwykłe porozumienie między związkami zawodowymi a ministrem - zaznaczył.
Szef MSWiA powiedział, że w porozumieniu znalazły się odniesienia do programu modernizacji, nad którym pracuje MSWiA. Zadeklarował też, że elementem programu są nie tylko kwestie sprzętu i remontów, ale też uposażeń. Jak dodał, resort pracować będzie również nad rozwiązaniem kwestii "zbyt niskich" wynagrodzeń pracowników cywilnych służb podległych MSWiA.
"Porozumienie zawarte jest do końca roku 2027". W ciągu miesiąca pojawi się projekt ustawy. W marcu projekt ustawy modernizacyjnej, a 31 sierpnia br. - zgodnie z porozumieniem - kolejne propozycje rozwiązań, które będą poprawiały sytuację pracowników służb mundurowych - zapowiedział wiceszef MSWiA.
Źródło: MSWiA/Remiza.pl
Dodaj komentarz