Dodano dnia 23.05.2017, 09:01
Sanepid raportuje. Pogarsza się jakość wody w małych wodociągach lokalnych
Niepokojący jest stan sanitarny wody do spożycia. Przez ostatnie lata, sytuacja ta w skali powiatu nie ulega znaczącej poprawie.
Lubię to
W roku 2016 suski sanepid nadzorował ogółem 58 wodociągów zaopatrujących ludność powiatu suskiego w wodę do spożycia.
Struktura ujmowanych wód przedstawia się następująco:
― 15 ujęć opartych jest na wodach powierzchniowych,
― 43 ujęcia wykorzystują wody podziemne.
W roku 2016 przeprowadzono 13 kontroli przedsiębiorstw wodociągowych. Przedmiotem kontroli był stan sanitarno-techniczny obiektów i urządzeń wodnych oraz Stacji Uzdatniania Wody. W większości kontrole nie wykazały dużych uchybień sanitarnych i technicznych. Co roku prowadzone są sukcesywne prace modernizacyjne urządzeń wodnych.
W jednym wodociągu publicznym – wodociąg miejski w Jordanowie - wystąpiły problemy związane z jakością wody. Wiązało się to ze stanem sanitarnym wody ujmowanej z rzeki Skawy i brakiem możliwości skutecznego uzdatnienia wody. Niewłaściwą jakość wody w tym wodociągu stwierdzano kilka razy w ciągu roku.
W związku z zaistniałą sytuacją zarządca wodociągu – Burmistrz Miasta Jordanów, przedstawił plan działań naprawczych, polegający na budowie studni głębinowych.
W ramach nadzoru nad jakością wody do spożycia nadzorem objęto 24 wodociągi miejskie i gminne oraz 34 wodociągi lokalne. Z wodociągów tych pobrano łącznie 298 próbek wody do spożycia, zakwestionowano 36 (12%) – o 2 % mniej niż w roku 2015. Wydano 13 decyzji stwierdzających brak przydatności wody do spożycia oraz 9 decyzji o warunkowej przydatności do spożycia.
Przyczyną tego stanu były głównie zanieczyszczenia bakteriologiczne (bakterie grupy coli, Escherichia coli, Enterokoki) oraz zawyżone wartości mętności. Brak przydatności do spożycia stwierdzono aż w 8 wodociągach publicznych - co stanowi 30% tej grupy obiektów. Decyzje warunkowej przydatności dotyczyły głównie wodociągów lokalnych. W tej grupie obiektów zakwestionowano wodę w 16 wodociągach – czyli prawie w połowie.
Największe problemy z wodą miał wodociąg miejski w Jordanowie, który za rok 2016 oceniono jako zły. Niewłaściwą lub zmienną jakość wody stwierdzano w gminach: Stryszawa, Budzów, Zawoja, Bystra i Jordanów.
W roku 2016 liczba kwestionowanych próbek wody pitnej pochodzącej z przedsiębiorstw wodociągowych wzrosła znacznie w porównaniu z rokiem 2015. W związku z prowadzonym nadzorem nad jakością wody do spożycia wydano 20 decyzji zakazujących użytkowania wody i 9 decyzji warunkowego dopuszczenia wody do spożycia.
W małych wodociągach lokalnych stan sanitarny wody do spożycia w dalszym ciągu przedstawia się nie najlepiej. W roku 2016 w tej grupie obiektów zakwestionowano 24 próbki wody. Przyczyną kwestionowania były przede wszystkim zanieczyszczenia bakteriologiczne oraz ponadnormatywne wartości mętności. Kwestionowane próbki wystąpiły w próbkach pobieranych z instalacji wewnętrznych budynków szkół, ośrodka zdrowia i kilku innych obiektów świadczących usługi dla ludności.
W związku ze stwierdzonymi zanieczyszczeniami wody wydano 7 decyzji zakazujących użytkowanie wody oraz 10 warunkowego użytkowania wody (po przegotowaniu). W wyniku interwencji Państwowego Inspektora Sanitarnego w powyższych wodociągach podjęte zostały działania naprawcze. Wykonane badania kontrolne kwestionowanych parametrów nie potwierdziły występowania przekroczeń i spełniały wymagania określone dla wody przeznaczonej do spożycia.
Stwierdzone zanieczyszczenia – zwłaszcza obecność bakterii chorobotwórczych - mogą stanowić potencjalne zagrożenie zdrowia (zachorowanie, zatrucie pokarmowe) użytkowników. Dotyczy to szczególnie większych zbiorowisk ludności (dzieci i młodzież) na co dzień korzystających z wody o niepewnej jakości sanitarnej.
W kontrolowanych próbkach wody bardzo często stwierdzana była również podwyższona mętność, która spowodowana jest obecnością w wodzie zawieszonych substancji organicznych i nieorganicznych. To z kolei stwarza ryzyko przeniesienia na cząstkach substancji zawieszonych zanieczyszczeń biologicznych i innych substancji np. o działaniu toksycznym. Ponadto podwyższona mętność utrudnia procesy dezynfekcji, zwłaszcza nieskuteczne może być stosowanie lamp UV.
Problem ten wynika przede wszystkim z zanieczyszczonych wód powierzchniowych, na których oparta jest znaczna część nadzorowanych wodociągów. Z kolei wodociągi oparte na wodach podziemnych ujmują głównie wody czwartorzędowe stosunkowo płytko zalegające, uzależnione od opadów atmosferycznych i są odzwierciedleniem stanu czystości środowiska, przez które migrują.
Biorąc pod uwagę badania wykonane w roku 2016 - także w monitoringu kontrolnym - zgodnie z ustalonym harmonogramem i częstotliwością - w 10 obiektach stan sanitarny wody oceniono jako niepewny (SP Jachówka, SP 2 w Budzowie, Przedszkole i Szkoła w Naprawie Przedszkole Osielec, OZ Osielec, SP Zawoja Gołynia, SPSK SP w Kurowie i Hucisku, ZS Skawica, OZ Skawica).
W kilku wodociągach stwierdzono pojedyncze przypadki wystąpienia zanieczyszczenia wody. Kwestionowane próbki wody, głównie ze względu na niepożądaną obecność mikroorganizmów, wystąpiły w prawie 50% nadzorowanych obiektach. W kilku przypadkach sytuacja ta powtarza się z roku na rok.
W roku ubiegłym prowadzono także nadzór nad ciepłą wodą użytkową. W roku 2016 zbadano wodę w kierunku obecności bakterii Legionella w 9 podmiotach: 2 podmioty lecznicze, 1 DPS, 2 hotele i 4 obiekty będące pod nadzorem HDiM – w tym 3 obiekty zakwaterowaniem pielgrzymów w okresie ŚDM. Łącznie pobrano 33 próbki ciepłej wody użytkowej. We wszystkich stwierdzono brak lub znikome skażenie sieci bakteriami Legionella.
- Najbardziej niepokojący jest stan sanitarny wody do spożycia. Przez ostatnie lata sytuacja ta w skali powiatu nie ulega znaczącej poprawie, zwłaszcza w małych wodociągach lokalnych. Administratorzy budynków użyteczności publicznej, w których stwierdza się niewłaściwą jakość zdrowotną wody pitnej podejmują doraźne działania, ale nie są one w stanie skutecznie i trwale zapewnić wodę odbiorcom o właściwych parametrach zdrowotnych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suchej Beskidzkiej systematycznie informuje burmistrzów i wójtów o braku przydatności wody lub warunkowym użytkowaniu wody. Przekazywane są również okresowe i obszarowe oceny jakości wody zarówno z wodociągów gminnych jak i lokalnych zaopatrujących w wodę obiekty użyteczności publicznej. Pomimo to wydaje się, że problem ten przez wiele gmin nie jest traktowany z należytą uwagą. W celu wyeliminowania zagrożenia zdrowotnego osób narażonych na picie zanieczyszczonej wody należałoby podjąć konkretne działania, także w kwestii gospodarki ściekowej, prowadzące do trwałego zapewnienia wody o właściwej jakości sanitarnej w tych obiektach - mówi Agata Trojanowska-Meller Kierownik Sekcji NHŻŻiPU w suskim sanepidzie.
Dodaj komentarz