Na terenie Małopolski powstanie łącznie pięć poradni - w Krakowie dla podregionu krakowskiego, obejmującego powiaty krakowski, myślenicki, wielicki, proszowicki, miechowski i miasto Kraków; w Nowym Targu lub Suchej Beskidzkiej lub Zakopanem dla podregionu nowotarskiego obejmującego powiaty nowotarski, tatrzański i suski; w Nowym Sączu dla podregionu nowosądeckiego obejmującego powiaty nowosądecki, gorlicki, limanowski i miasto Nowy Sącz; w Oświęcimiu lub Wadowicach lub Olkuszu dla podregionu oświęcimskimskiego obejmującego powiaty oświęcimski, wadowicki, chrzanowski i olkuski; w Tarnowie dla podregionu tarnowskiego obejmującego powiaty tarnowski, bocheński, brzeski, dąbrowski i miasto Tarnów.
W ramach projektu przewidziano trzy moduły:
- - zapewnienie rodzinom doświadczającym lub zagrożonym kryzysem, poradnictwa specjalistycznego opartego o indywidualną diagnozę i plan pracy z rodziną poprzez rozwój sieci poradni rodzinnych
- - zapewnienie rodzinom zastępczym, w tym dzieciom wychowującym się w rodzinnej pieczy zastępczej, wczesnego dostępu do kompleksowej pomocy specjalistycznej
- - podnoszenie kompetencji i wzmacniania rozwoju zawodowego kadr systemu wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz rodzin zastępczych
Projekt będzie realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które mają doświadczenie przy realizacji działań objętych zakresem projektu oraz chcą prowadzić działania na terenie województwa małopolskiego. Łącznie na ten cel w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 - 2027 przewidziano niemal 20 milinów złotych.
Nabór na partnerów projektu został ogłoszony uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego nr 2481/24 z dnia 19 listopada 2024 r., trwa do 10 stycznia 2025 r.
Regulamin naboru wraz ze wszystkimi załącznikami dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz na stronie.
Chciałabym ogłosić nowy projekt, który jako Zarząd Województwa Małopolskiego przygotowaliśmy dla małopolskich rodzin – „Po pierwsze rodzina”. To projekt, który ma wesprzeć rodzinę naturalną, adopcyjną i zastępczą. Ważne jest, żebyśmy wspierali instytucję rodziny i poprawiali ich funkcjonowanie, a przede wszystkim budowali więzi wielopokoleniowie i przekazywali młodemu pokoleniu, jak ważna jest rodzina - mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa. Zależy nam na tym, aby na terenie Małopolski powstały poradnie dla rodzin. Docelowo będzie ich pięć w różnych częściach województwa, w tym w Tarnowie. Ta poradnia ma świadczyć kompleksowe podejście wsparcia dla rodziny, podejście profesjonalne, specjalistyczne i szybkie. Tego brakuje w systemie. Będzie to m.in. wsparcie terapeutyczne, psychologiczne, prawnicze, rodzinne, mediacyjne czy coachingowe. Poradnie będą też organizować warsztaty.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
