Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 20.03.2018, 09:57
Powiatowy Festiwal Nauki - video

Ponad 1000 gimnazjalistów z terenu powiatu suskiego oraz kilku miejscowości spoza jego obszaru uczestniczyło od 14 do 16 marca w Powiatowym Festiwalu Nauki.

Impreza miała na celu popularyzację nauki, prezentację oferty kształcenia szkół ogólnokształcących i zawodowych oraz przedstawienie możliwości zatrudnienia jakie oferuje lokalny rynek pracy. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej. Organizacją i koordynacją całej imprezy zajmował się wydział edukacji starostwa powiatowego wspólnie z szkołami i placówkami oświatowymi powiatu.


Uroczystego otwarciu festiwalu dokonali starosta suski Józef Bałos i dyrektor ZS im. W. Goetla Sławomir Kudzia. Wśród zaproszonych gości byli m. in.: Małopolski Wicekurator Oświaty Halina Cimer, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Maria Nitka, przedstawiciel Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Sławomir Jerenalski, Kanclerz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej Maria Grzechynka, przewodniczący rady powiatu suskiego Ryszard Hadka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej Janusz Spannbauer, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu suskiego.

Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęło także wiele instytucji wspierających działania na rzecz edukacji m.in.: Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej, Babiogórski Park Narodowy w Zawoi, Klub Sportowy „Bór” w Toporzysku, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół w Suchej Beskidzkiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz lokalne firmy współpracujące ze szkołami zawodowymi: Fideltronik, Lichosyt, Marcel, Valvex.

Podczas festiwalu dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie starali się w sposób ciekawy i atrakcyjny zaprezentować profile i kierunki kształcenia swoich placówek. Gimnazjaliści mieli możliwość rozmowy, zadawania pytań, a także uczestniczenia w krótkich prezentacjach każdej szkoły w specjalnie przygotowanych do tego pracowniach oraz na stanowiskach usytuowanych w hali sportowej, gdzie swoje ekspozycje mieli wszyscy uczestnicy festiwalu.

Młodzież gimnazjalna miała również okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania starostwa, które prezentował wicestarosta suski Zbigniew Hutniczak, a także uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych w wykonaniu redaktora Wiktora Niedzickiego, prowadzącego, popularny przed laty, telewizyjny program „Laboratorium”. W autorskim widowisku multimedialnym pt. „Spotkanie z jutrem” ukazywał m. in. zastosowanie nowoczesnych materiałów i technologii w różnych dziedzinach życia.  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz  Bogdana Martyniaka  z firmy Naukotechnika - Mikro Centrum Nauki ze Świnnej, który  w dynamiczny i efektowny sposób przedstawiał zastosowanie ciekłego azotu.

Własne stoisko przygotowali także pracownicy wydziału edukacji, gdzie promowano realizowane przez starostwo powiatowe projekty edukacyjne z udziałem środków zewnętrznych tj. Małopolska Chmura Edukacyjna oraz Centra Kompetencji Zawodowych.  Celem tych projektów jest modernizacja kształcenia zawodowego, wzmocnienie kompetencji ogólnych jak i nabywanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych uczniów.

Organizatorzy festiwalu serdecznie dziękują dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom, przedsiębiorcom, przedstawicielom wszystkich instytucji i organizacji biorącym w nim udział za wkład pracy, poświęcony czas i obecność.

Wszystkim gimnazjalistom życzymy dobrego wyboru dalszej ścieżki kształcenia i zapraszamy do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat suski.

Foto: Janusz Kociołek, Witold Korzec

Reklama

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image